Özel Haber

'Banka sahibi' Tekin Arhun’un avukatları süre kazanmak için her şeyi yapıyor...

Polis’in 2014 yılında dava okuduğu Tekin Arhun ve Turgut Bora Muslu’ya tam 7 sene sonra 23 Haziran 2021’de Başsavcılık tarafından açılmıştı. Dava, 31 Mart 2022'de Ağır Ceza'ya sevk edilmişti...

Resmi evrağı sahtelemek ve sahtelenmiş resmi evrağı tedavüle sürmekten Ağır Ceza’ya sevk edilen Kıbrıs Capital Bank'ın (Kıbrıs Kapital Bank Ltd) sahibi Tekin Arhun ve Turizm Bakanlığı Planlama Dairesi eski müdürü Turgut Bora Muslu’nun Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaları devam ediyor.

Dava nedeniyle hisselerini aile üyelerine devretmek zorunda kalan Tekin Arhun'un halen Kıbrıs Capital Bank'da, eskisi gibi 'banka sahibi' konumunu fiilen devam ettirdiği ileri sürülüyor.

Davanın bugünkü duruşmasında Başsavcılığı temsilen Savcı Ergin Atıcı evrakları ve evrakların sıralandığı indeksi sanıkların avukatlarına tebliğ ederek, teslim etti. 

Sanık 2 Tekin Arhun’un avukatlarından Serhan Çınar, birkaç duruşmadır Savcılık’tan ısrarla talep ettiği Polis’in soruşturma sırasında yazdığı iş cetveli notlarını tekrar istedi.

Savcı Atıcı iş cetvelinin sanık avukatlarına teslimi konusunda Mahkeme’nin karar vermesini talep etti.

Duruşmaya 19 Aralık’da devam edilmesine karar verildi.

Polis’in 2014 yılında dava okuduğu Tekin Arhun ve Turgut Bora Muslu’ya tam 7 sene sonra, 23 Haziran 2021’de Başsavcılık tarafından açılmıştı. 

7601/2021 numaralı dava, küçücük ada yarısında yeri yurdu bilinen Tekin Arhun’a bir türlü tebligat yapılamadığı için 23 Ağustos 2021’e ertelenmiş, duruşma aynı gerekçe ile ardından 27 Eylül'e ve sonrasında 22 Ekim’e ötelenmişti.

2021’nin kasım ayında ilk tahkikat duruşmalarına nihayet başlanan resmi evrakta sahteleme davası, 17 Mart 2022’de Ağır Ceza’ya sevk edilmiş ve davanın 31 Mart 2022’de Ağır Ceza’da görülmesine karar verilmişti. 

Aradan geçen 8 ayın ardından Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam eden 150'yi aşkın evraklı davada, sanık avukatlarının Polis’in iş cetvelinin evraklara dahil edilmesi yönündeki talebi dikkat çekiyor.

Savunma avukatları bir yandan Polis’in soruşturmayı yaptığı tarihlerde iş cetvelinde tuttuğu notların teslimatını talep ederken, bir yandan da alt mahkeme kararına itiraz ederek kararı Yüksek Mahkeme’ye götürdü. 

Gerek alt mahkeme duruşmalarında gerekse Ağır Ceza duruşmalarında talep edilen iş cetveli notlarında bu kadar önemli olanın ne olduğu ise gizemini korumaya devam ediyor.

Açık olansa KKTC’de Polis’in 2014’de okuduğu bir davanın 8 sene sonra, 2022 yılında Ağır Ceza’ya gönderilebildiği ve bu davanın halen esas duruşmalarına geçilemediğidir.

Dava sanıklarından Tekin Arhun'un aleyhinde hukuk davalarında önceden verilmiş ve Tekin Arhun'un avukatları tarafından Yüksek Mahkeme'ye götürülmüş, gayri yasal tefecillik yapmak, dolandırıcılık ve hile, kasa fişlerinde oynamak gibi birçok karar bulunuyor. Bu kararlardan ikisi aradan geçen süreye rağmen henüz Yüksek Mahkeme'de görüşülmeye başlanmadı. 

3384/2016 ve 5286/2017 tarihli ve 4202/2013 numaralı davalara ilişkin alt mahkeme kararları 22.10.2020’de ve 21.06.2021’de okunmuş, bu kararlara ilişkin olarak Tekin Arhun'un avukatları tarafından kısa bir süre sonra itiraz dosyalanmış ve kararlar Yüksek Mahkeme’ye götürülmüştü.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya [email protected]’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın