Yazılar

Sağlık sigortası yutturmacası (1)

Para Kambiyo Dairesi Müdürü Şifa Karahasanoğlu’nun UBP’nin talimatıyla ödeneksiz, zorunlu izne çıkarıldığı yanlış mı? Şifa Karahasanoğlu’nun yerine başka bir hemcinsinin atanacağı hikâye mi?

KKTC’de sağlık altyapısı dökülüyor olsa da, pandemi hastanesi henüz bitirilmemişse de siyasiler gelecek turisti ısrarla sigortalatmaya kalkışıyor. Koskoca Avrupa ve Türkiye yapamamışken, Kıbrıs’ın kuzeyine gelecek olan turiste ücret karşılığı zorunlu yapılacak sağlık sigortasının COVID-19 tedavi masraflarını da kapsayacağının iddia edilmesi sizce normal mi?

Anımsarsanız geçmişte gelen öğrencileri de böyle sigortalatmışlar ve yıllarca üniversitelerin ve devletin kasasına giren sigorta bedellerine rağmen, kayıt sırasında mecburi sağlık sigortasını ödeyen öğrencilere hastanelerden ÜCRETLİ sağlık hizmeti sunmuşlardı! 

Öğrenciler isyan edene dek hiçbir hizmet vermeden zorunlu sağlık sigortasını yutturmakta başarılı oldukları için, oltayı sonra turistlere takmak istediler. Birkaç kez başarısız  olan denemelerin ardından, şimdilerde Bakanlar Kurulu’nda, gelen turiste güya COVID-19’u da kapsayacak şekilde zorunlu sağlık sigortası yapılması tartışılıyor. 

‘Tartışılıyor’ derken, esasen yolsuzlukları dedikodu mahiyetinde okuyup, geceleri rahat rahat uyuyan çok sayıda insanımız ve reklam zengini birçok gazetemiz harekete geçmediği için hiç tartışılmadan Bakanlar Kurulu toplantısından konu geçecekti de durumdan haberimiz olur olmaz, kamu yararına ne olduğunu araştırmaya karar verdik.

Malumunuz ülkedeki düzeni değiştireceğini ileri süren Halkın Partisi, kendiliğinden yıkılmakta olan düzene var gücüyle sarılmış durumda. UBP zaten düzeni kuran parti, nemalanmanın yollarını bulmak uzmanlık alanıdır. Muhalefet ise hiçleşmiş… Cumhurbaşkanlığı seçimine odaklandıkları için böyle olduklarını sanmayın, sessizliklerinin nedeni yakın gelecekte UBP ile koalisyon umudu… O kadar bitikler.

Bu arada kamuoyundan adeta gizlenerek, diğer sigorta şirketlerinin ve hastanelerin görüşü alınmaksızın yürürlüğe sokulmaya çalışılan, turistlere zorunlu kılınacak sağlık sigortası bakın kimleri ihya edecek: Turiste sağlık sigortasının Bakanlar Kurulu eliyle hükümete pek yakın bir tefecinin sigorta şirketine ve UBP’ye topyekûn destek bir üniversite hastanesine verileceği doğru mu? Bu duruma karşı çıktığı ileri sürülen Para Kambiyo Dairesi Müdürü Şifa Karahasanoğlu’nun UBP’nin talimatıyla ödeneksiz, zorunlu izne çıkarıldığı yanlış mı? Şifa Karahasanoğlu’nun yerine başka bir hemcinsinin atanacağı hikâye mi?

Hükümetin ağzından, Türkiye’den para ha geldi ha geliyor ha transfer ediliyor nameleri düşmüyor ama UBP-HP hükümetinin Türkiye’den kaynak gelmediği için tefecilerin eline mi düştüğünü mü düşünmeliyiz? 

Öyle değilse, hiçbir konuda kendisine güvenilmeyen, hakkında açılan evrak sahteleme, Mahkeme’ye yalan beyan ve benzeri birçok polis soruşturması bulunan meşhur tefeciye ve sigorta şirketine neden istikrarlı bir güven sergileniyor? Bilmediğimiz başka ilişkiler mi mevcut? 

Şubat ayında yanan Lefkoşa Devlet Hastanesi’ni sigortalayan şirket ve reasürans şirketinin tıbbi cihazlar için ödeme yapıp yapmadığı hâlâ bilinmiyor fakat o konuda da diğer sigorta şirketlerinden çıt çıkmıyor. Şifa Hanım’ın görevden alındığı iddiaları karşısında da mı susacaksınız? Göz göre göre, COVID-19’u kapsayan bir sigorta paketi yaratılarak, ülkeye elbet bir gün geleceği umulan turistler kandırılacak, birileri daha da zenginleşecek. Kuzey Kıbrıs Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği neden sessiz? Sektöre zarar vereceği açık olan bir durum karşısında birliğin suskunluğu, kamuoyunun bilmediği birtakım al gülüm ver gülüm ilişkileri olabileceği izlenimi yaratmaz mı?

Kıbrıs’ın nadide kuzey parçasına gelen vasat gelirli turist, sigorta avcılığı yapmakta ustalaşmıştır. Zorunlu sigorta parasını ödemeyi kabul eden turistin hastaneyi ve sigorta şirketini dava etmekle uğraşmaya gücü yetmezse, internette zamanında öğrencilerin yaptığı gibi uygulamayı protesto edecek. Ve nihayetinde hem sigortacılığa hem de yana yıkıla turist bekleyen turizm sektörüne ve esnafa zarar verilecek. Kuzey Kıbrıs Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği sessiz kalacaksa, pandemi şartlarından ağır bir şekilde etkilenen ve turizmden gelir elde eden diğer sektörlerin temsilcileri de mi konuşmayacak?

İki kurnaz kasalarındaki parayı katlasın diye mi bu mantıksız, sonuçları ağır, gizli kapaklı girişim? Geçtim UBP’den, HP bu girişime nasıl onay veriyor?
 

Can Sarvan’a cansarvan@mikro-makro.net’den doğrudan ulaşabilirsiniz.
:

Yorumunuz

share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın