Dünya

Hayatını kaybeden Zeki Beşiktepeli: ‘Temiz adam cesur adamdır’

Zeki Beşiktepeli, 2018’de 'Afrika' gazetesine yönelik saldırıları kınadığı için YDÜ’deki görevinden alınmıştı...

16 Temmuz’da hayatını kaybeden değerli akademisyen Zeki Beşiktepeli, bir röportajında şu ifadeleri kullanmıştı: 'Ben çocukluğumda çobanlık, yapıcılık yaptım. Fakir bir aileden geldiğimiz için parasızlıktan okuma olanağım yoktu. Okumayı çok istediğim için ortaokulu dışardan sınavları vererek bitirdim. Ertan hoca beni gördüğünde 'sen 16 yaşında delikanlısın seni çocuklar arasına alamam. Boşver okumayı, polis ol', dedi. İnat ettim. 33 dersin sınavını, 15 günde dışarıdan verdim. Azim ve hırs çok önemlidir. Hırsı iyilik için kullanmak gerekir. Bir de cesur olmak gerekir. Babam hep derdi: 'Temiz adam cesur adamdır.'” 

Zeki Beşiktepeli kimdir?

1960 yılında Baf'ın Melandra köyünde doğdu. 1974'te kurulan Devrimci Gençlik Birliği'ne genç yaşta katıldı.

18 yaşında Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) üyesi oldu. Moskova Devlet Üniversitesi “Lomonosov” ve Timiryazev Akademisi'nde Ekonomi okudu. Ekonomi alanında doktora derecesi aldı. 1993 yılında Kıbrıs'a döndü.

1995-1997 yılları arasında CTP Genel Konsey üyeliği yaptı. Parti başkanı Özger Özgür'ün görevden alınması nedeniyle CTP'den istifa etti. 1997’den itibaren Yakın Doğu Üniversitesi'nde (YDÜ) yirmi yıl profesörlük yaptı. 2018’deki “Afrika” gazetesine yönelik saldırıları kınadığı için YDÜ’deki görevinden alındı.

Zeki Beşiktepeli, Türkçe, Yunanca, Rusça ve İngilizce olmak üzere toplam dört dil biliyordu.

Beşiktepeli, Avrupa Birliği üye ülkelerinin yurttaşlarının katıldığı ve 26 Mayıs 2019’da yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine “Yasemin Hareketi”ni temsilen katılan 6 Kıbrıslı Türkten biriydi.

Kaynak: Yasemin Hareketi Web Sitesi

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın