Dünya

‘Dahi’ olarak anılan Çinli uyuşturucu baronu Tse Chi Lop, su testisi su yolunda kırılıra yeni örnek

'Sakin, arkadaş canlısı ve stratejik olarak ağzı sıkı' olarak tanımlanan Çinli uyuşturucu baronu, sonunda tekrar yakanlandı ve Avustralya'ya iadesini bekliyor.

FBI ajanı Mark Calnan, son altı yıldır araştırdığı uyuşturucu çetesinin patronuyla nihayet tanıştığında şaşırdı.

Tse Chi Lop 12 Ağustos 1998'de tutuklanmadan önce, orta boyu ve mütevazı moda anlayışıyla ortadan ayrılmış siyah saçları ile hiç de New York sokaklarını eroinle dolduran çok uluslu bir uyuşturucu kartelinin başı gibi görünmüyordu.

Hong Kong'da sade bir sorgu odasında otururken de öyle davranmadı.

Artık emekli olan ajan CNN'e New Jersey'deki evinden yaptığı açıklamada, şüphelilerin tutuklamaya genellikle iki şekilde tepki verdiğini söyledi. Savaşçı tipler, uyuşturucu ticaretinin acımasız dünyasında gezinmelerine yardımcı olan maçoluğu benimsemişlerdir. İşbirlikçi olanlarsa konuşmadıkları takdirde daha uzun hapis cezası alacaklarından endişelenirler.

Tse ise konuşmadı. Sakin, arkadaş canlısı ve stratejik olarak ağzı sıkıydı. Ajan kendisine Amerika Birleşik Devletleri'nin iadesini talep edeceğini söylediğinde bile sakindi. Tse bunu duyduğunda sadece gülümsedi.

Calnan, o günleri hatırladığında Tse için "Etkileyiciydi. Farklıydı" diyor.

O yılın sonunda, Tse New York'taydı ve New York’ta ABD'ye eroin ithal ettiğini kabul etti ve dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Tse'yi parmaklıklar ardına koyan yetkililer, hapishaneden değişmiş bir adam olarak çıkacağını umsalar da yanılıyorlardı.

Hapishanedeki diğer uyuşturucu satıcılarının "büyük adamlar" olduklarını göstermek isterken Tse aksine oldukça alçakgönüllüydü ve sokakların itibarını gerçekten umursamıyordu.

Hapishanedeyken milyarlarca dolarlık uyuşturucu imparatorluğunun temellerini attı

Ve bir yandan da hapishaneden milyarlarca dolarlık bir uyuşturucu imparatorluğunun temellerini atıyordu.

Yirmi yıl sonra, Tse iddiaya göre yılda yaklaşık 17 milyar dolar kazanan bir metamfetamin kartelinin başındaydı. Hapisten çıktıktan sonra yaşadığına dair tek delil 2019'da bir haberde ortaya çıkana kadar, kısmen gizlice yönettiği iddia edilen büyük bir uyuşturucu imparatorluğu inşa etmişti.

Yakalandı ve Hollanda'dan Avustralya'ya iade edilecek

Tse, 22 Ocak 2021'de Tayvan'dan Kanada'ya giderken Schiphol Havalimanı'nda Hollanda polisi tarafından tutuklandı. Şu anda Avustralya'ya iadesini bekliyor.

Bir zamanlar ajan Calnan'ın karşısında sakince oturan adam şimdi, Asya tarihinin tartışmasız en büyük uyuşturucu kaçakçısı Sam Gor kartelinin arkasındaki beyin olmakla suçlanıyor. Avustralyalı yetkililer, Tse'nin metamfetamin kaçakçılığı suçlamalarıyla iadesini istiyor. Avustralyalı yetkililer Tse’nin, 21. yüzyılın en başarılı uyuşturucu kaçakçılığı dehalarından biri olduğunu iddia ediyor.

Tse haziran ayında yapılan iade duruşmasında Hollandalı bir yargıca suçlamalardan masum olduğunu söyledi.

Tse Chi Lop, Çin'de doğmuş bir Kanada vatandaşıdır. 57 yaşındadır. Kolluk kuvvetlerine göre, "Sam Gor" veya "Şirket" olarak bilinen uyuşturucu kartelinin başındadır.

Asya-Pasifik bölgesindeki metamfetamin pazarının % 40'ını kontrol ettiği bildirilen Tse Chi Lop, bugün Meksikalı uyuşturucu baronu El Chapo ile karşılaştırılıyor.
Kaynak: CNN

: