Dünya

İngiltere kapalı Maraş’ın yüzde 3,4’nün açılmasını Güvenlik Konseyi'nde tartışmaya açıyor

Birleşik Krallık Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi ve İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab kapalı Maraş'ın bir kısmının açılması kararının BM Güvenlik Konseyi'nde tartışılacağını açıkladı.

Birleşik Krallık, ‘Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kıbrıs'ın Gazimağusa kentindeki kapalı Maraş kapalı bölgesinin bir bölümünün statüsünün ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ederek değiştirilmesine ilişkin açıklamasından derin endişe duyduğu’ açıklamasını yaptı ve konuyu BM Güvenlik Konseyi üyeleri ile görüşeceğini duyurdu.

Birleşik Krallık Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi’nin bir sözcüsü tarafından salı günü yapılan açıklamada, "Birleşik Krallık, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 19-20 Temmuz 2021 tarihlerinde Kıbrıs'a yaptığı ziyarette Maraş'ın kapalı kısmının yüzde 3,4'ünü oluşturan bölgenin açılması ve yerleşime ilişkin yaptığı açıklamadan derin endişe duymaktadır" ifadeleri kullanıldı. 

Büyük Britanya bu konuyu Güvenlik Konseyi'nin diğer üyeleriyle acilen görüşecektir

Açıklamada, "Büyük Britanya bu konuyu Güvenlik Konseyi'nin diğer üyeleriyle acilen görüşecektir" denildi. 

İngiltere Dışişleri Bakanlığı web sitesinde yayınlanan açıklamada, "Birleşik Krallık, Maraş konusunu kapsayan ilgili Güvenlik Konseyi Kararlarını güçlü bir şekilde desteklemekte ve tüm tarafları bu kararlara uymaya çağırmaktadır.

Birleşik Krallık, bu konuyu diğer Güvenlik Konseyi üyeleriyle acil bir konu olarak tartışacaktır.

Birleşik Krallık, tüm tarafları Kıbrıs Çözüm sürecini baltalayacak veya adadaki gerilimi artıracak herhangi bir eylemde bulunmamaya çağırıyor” denildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Twitter hesabından bu gece yaptığı paylaşımda, ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Maraş'ın kısmen yeniden açılacağına ilişkin açıklamasından derin endişe duyuluyor. Bu, BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırıdır ve Kıbrıs Çözüm sürecini baltalama riski taşır. Bunu Güvenlik Konseyi üyeleriyle acilen tartışıyoruz’ dedi. Dominic Raab tweetine Birleşik Krallık Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi’nin açıklamasını ekledi.

: