Dünya

Afrika’da devletten çalınan paralar Limasol’daki villaya ve daireye yatırıldı

Ekvator Ginesi'nde devletin petrol şirketinin CEO'su çaldığı paralarla Kıbrıs'ın güneyinde, Limasol'da yat limanına sıfır villa ve bir daire aldı. CEO ve eşi altın pasaport alarak, Kıbrıs vatandaşı da oldu.

Ekvator Ginesi'nde, ülkenin başkanının akrabası olan, siyasi ve nüfuz sahibi bir çiftin küresel bir emlak imparatorluğunu gizlice yönettiği ortaya çıktı.

Ekvator Ginesi'nde devlete ait petrol şirketinde çalışan Antonio Oburu Ondo, 2015’de ülkenin First Lady’sinin yeğeni ile evlendikten sonra, 10 seneden fazla çalışmakta olduğu devlete ait GePetrol’un CEO’luğuna atandı.

1979'da askeri darbeyle iktidara geldiğinden beri Ekvator Ginesi'ni yöneten Başkan Teodoro Obiang Nguema Mbasogo'nun eşinin yeğeni, ülkenin ABD eski büyükelçisinin kızıdır.

Ondo’nun eşi ile birlikte resmi gelirleri ile açıklanamayacak devasa bir servete sahip olduğu ve paravan şirketler üzerinden küresel bir emlak imparatorluğu kurdukları belirlendi.

Afrika'nın batı kıyısındaki petrol zengini devletin, kamu fonlarının çalınmasıyla çiftin haksız kazanç elde ettiği, 2015'ten bu yana İngiliz ve İsviçre mahkemelerinde görülen 339 milyon ABD doları tutarındaki bir petrol yolsuzluğu davasında tespit edildi.

İngiltere’de kayıtlı, dünyanın en büyük petrol tankeri filosuna sahip Norveçli iş insanı John Fredriksen’a ait  Arcadia Petroleum Limited tarafından şirketin bazı üst düzey eski çalışanlarına açılan bir davada yolsuzluk ortaya çıktı. Davada, Arcadia, eski üst düzey çalışanlarının sahte aracı şirketler üzerinden petrol aldığını ve bu aracı şirketlerin petrolü sıklıkla GePetrol'den temin ettiğini iddia etti. Eski üst düzey çalışanlar Oburu Ondo ile bağlantılı paravan şirketlere multi-milyon dolarlık ödemeler yapıyordu.

Antonio Oburu Ondo.

Oburu Ondo, iddia edilen dolandırıcılık dönemi boyunca devlete ait GePetrol’de kargo satışlarından sorumluydu.

(Güney) Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı da aldılar

64 ila 73 milyon dolar arasında meblağı devletin petrol şirketinden çalan Antonio Oburu Ondo ve eşi, 2017'de Kıbrıs’ta 2,5 milyon euro harcayarak Kıbrıs vatandaşlığı satın aldı. Çiftin Kıbrıs Limasol’da, Gana’nın başkenti Akra’da, ABD’de Houston’da ve İspanya’nın başkenti Madrid’de birçok eve sahip olduğu belirlendi.

Kıbrıs'tan Houston'a

Antonio Oburu Ondo ve eşi Cándida Okomo Nsue Mensa, (güney) Kıbrıs'ın kıyı kenti Limasol'un yat limanındaki bir villaya 2 milyon euro ödediği ve aynı kompleksteki bir daireye 500.000 euro harcadığı öğrenildi.

Çift, Kıbrıs’ın güneyinde yolsuzluklar ve usulsüzlüklere neden olduğu için kaldırılan ‘altın pasaport’ uygulaması aracılığıyla Kıbrıs vatandaşı oldu ve Avrupa Birliği yurttaşlığı elde etti. Oburu ayrıca daha önce Belize'den de vatandaşlık almıştı.

Kıbrıs mülkleri, Antonio Oburu Ondo'nun kontrol ettiği paravan şirketlere ait, dünya çapında halihazırda gelişen uluslararası gayrimenkul portföyüne eklendi.

Oburu Ondo, Houston'da İngiliz Virgin Adaları (BVI) şirketi Rodexkia Investment Limited aracılığıyla 3.000 metrekarelik bir eve sahipti. 2012 ve 2017 yılları arasında, benzer adlı bir Teksas şirketi olan Rodexkia Holding LLC, şehirde değeri 4 milyon doları aşan geniş bir malikaneye sahipti.

Yolsuzluk ve organize suçla ilgili dosyaları ile tanınan, uluslararası araştırmacı gazetecilik kuruluşu OCCRP’nin elde ettiği kurumsal belgeler, Oburu Ondo'nun Rodexkia Investment Limited'in yöneticisi ve Lübnan'daki bir bankada, Rodexkia’ya ait banka hesabında tek yetkili imza sahibi olduğunu gösteriyor.
Kaynak:OCCRP

: