Dünya

Dünyanın en büyük kokain üreticisi Kolombiya’da çevrilen oyun 

Kolombiya'da ABD'nin baskısıyla koka plantasyonlarının kapladığı alan düşürülürken koka üretiminin verimi yükseltiliyor...

BM'nin (Birleşmiş Milletler) çarşamba günü yayınlanan bir raporuna göre, Kolombiya 2020'de koka ekimi yapılan toprak alanı yüzde yedi azaltmayı başardı, ancak dünyanın en büyük kokain üreticisi halen Kolombiya…

BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC), ülkede 2019'da 154.000 hektar olan yasadışı koka plantasyonlarının geçen yıl 143.000 hektara düştüğünü açıkladı.

Bununla birlikte, UNODC temsilcisi Pierre Lapaque Bogota'da düzenlediği basın toplantısında, küçülen üretim alanına rağmen koka yaprağı veriminin daha da yükseldiğini vurguladı.

Böylece Kolombiya, koka yaprağından elde edilen kokainin dünyanın en büyük üreticisi olmaya devam etti. Kolombiya’yı Peru ve Bolivya takip ediyor.

UNODC, Kolombiya’daki kokain hidroklorür üretiminin 2020'de 1.228 ton olarak tahmin edildiğini ve 2019'a göre % 8 artış yaşandığını açıkladı.

Uyuşturucuya karşı savaşta büyük fon sağlayan Amerika Birleşik Devletleri, Kolombiya kokainin ana tüketicisi konumunda...

Kolombiya’da 2018'den beri iktidarda olan muhafazakâr başkan Ivan Duque, uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadeleyi önceliği haline getirdi. Ivan Duque, 2017'de rekor kırarak 171.000 hektara ulaşan koka plantasyonlarını 2023 yılına kadar yarıya indirecek bir plan başlattı.

Raporda, Kolombiya'nın 2020'deki koka plantasyonlarının yaklaşık yarısının milli parklar veya yerli rezervler gibi korunan alanlarda olduğu belirtildi.

Ve bu üretim alanlarının çoğu, silahlı grupların ve uyuşturucu kaçakçılarının faaliyet gösterdiği Venezuela ile sınır bölgesinde bulunuyor.

Kaynak: AFP-France 24

Koka yapraklarının insan sağlına zararlı birçok kimyasal işlemden geçirilerek, yapraklardan nasıl kokain üretildiğini videodan izleyebilirsiniz:

: