Dünya

Ukrayna’da Rus yanlısı iki cumhuriyet ve Herson acil referanduma gidiyor

Ukrayna'nın Rus işgali altındaki bölgelerinde Rusya'ya katılmak üzere 23--27 Eylül tarihleri arasında acil referandum yapılıyor...

Doğu Ukrayna'daki iki ayrılıkçı 'cumhuriyet'teki ve Herson şehrindeki Rusya yanlısı yetkililer acil referandum yapılmasına karar verdi.

Rus resmi haber ajansı TASS’ın bildirdiğine göre, Luhansk (LPR) ve Donetsk (DPR) yetkilileri 23-27 Eylül tarihleri arasında Rusya Federasyonu'na katılma konusunda referandum yapacaklarını açıkladı. 

Luhansk ve Donetsk’in ardından, Rus işgali altındaki Herson bölgesinde de 23-27 Eylül tarihleri arasında Rusya Federasyonu'na katılmak üzere referandum yapılacağı açıklandı. 

Herson’da referandum açıklaması, kendisini bölgenin "başı" olarak adlandıran Vladimir Saldo tarafından yapıldı.

Saldo yaptığı açıklamada, Herson bölgesinin Rusya Federasyonu'na girmesi için kararname imzaladığını ve ‘Kararnameye uygun olarak referandumun 23-27 Eylül 2022 tarihleri arasında yapılacağı’nı bildirdi.

Vladimir Saldo’ya göre, Herson bölgesinin Rusya Federasyonu'na katılması "bölgeyi güvence altına alacak ve tarihi adaleti yeniden tesis edecek."

Bugün erken saatlerde, 'LPR' başkanı, Rusya'ya katılma konusunda referandum yapılması için bir yasa imzaladı. 

Tüm referandumlar 23-27 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

'DPR' başkanı Denis Puşilin ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, "Donbass'ın uzun süredir acı çeken halkı, her zaman vatanları olarak gördükleri Büyük Ülke'nin bir parçası olmayı hak ediyor. Bu olay, milyonlarca Rus halkının özlemini çektiği tarihi adaletin restorasyonu olacak" diye yazdığını açıkladı.

The Washington Post gazetesi referandum kararlarını, “Kremlin'in Ukrayna'daki savaşta başarısız olduğuna dair açık bir paniğin işareti” olarak yorumladı.
Kaynaklar: Novaya GazetaThe Washington Post

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın