Özel Haber

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde sanık 1 Okan Bolatçıoğlu’ndan basın mensuplarına taciz!

►Ağır Ceza’da yargılanan Tekin Arhun’un istinaf duruşması ve Çağlar Yüksel’i darp edenlerin davası aynı güne denk geldi! ►Çağlar Yüksel’in ağır yaralanmasına sebep olmakla suçlananlardan sanık 1 Okan Bolatçıoğlu gazeteci Can Sarvan’ı ve Kıbrıs Gerçek ekibini, fotoğraflarının çekilmesini önlemek için taciz etti!

KKTC Başsavcılığı tarafından ‘resmi evrakta sahteleme yapmak’ ve ‘sahtelenmiş resmi evrağı tedavüle sürmek’le suçlanan ‘banka sahibi’ Tekin Arhun ve Turizm Planlama Dairesi eski müdürü Turgut Bora Muslu’nun Ağır Ceza’ya havale edilmesi kararı davalılar tarafından istinafa taşındı. 

7601/2021 sayılı davaya ilişkin ilk tahkikat soruşturmasında Yargıç Hazal Hacımulla, 17 Mart 2022’de davalıların Ağır Ceza’da yargılanmasına karar vermişti.

Tekin Arhun ve Turgut Bora Muslu'nun Ağır Ceza'daki 'evrakta sahteleme' davasına 8 Kasım'da; istinafa ise 30 Kasım'da devam edilecek

İlk Tahkikat duruşmalarında Yargıç Hacımulla birçok Yargıtay kararında istinafa gitmenin duruşmaların durdurulması için yeterli sebep olarak görülmediğini kaydetmişti. Nitekim Mahkeme’nin davalıların Ağır Ceza’da yargılanmasına yönelik kararının ardından Tekin Arhun ve Turgut Bora Muslu’nın Ağır Ceza’da yargılanma süreci devam ediyor. Davalıların Ağır Ceza’daki bir sonraki duruşmasına Ağır Ceza’da 8 Kasım 2022, Salı günü devam edilecek.

Davalıların istinafa götürdüğü kararın duruşması ise bugün yapıldı. Duruşmada istinafa 30 Kasım Çarşamba günü devam edilmesine karar verildi. 30 Kasım'daki duruşmada davalıların itirazı görüşülecek.

Öte yandan Kıbrıs Gerçek haber portalının Genel Yayın Yönetmeni Çağlar Yüksel’in 2 Ağustos 2021’de darp edilmesinde zanlılar sanık 1 Okan Bolatçıoğlu, sanık 2 Tarkan Kazım Ozansoy, sanık 3 Ahmet Ateş ve sanık 4 Mehmet Tunç Altınoluk'un yargılanmasına bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde devam edildi. Daha önce kendilerine tebligat yapılamadığı için duruşmaya katılmayan sanıklar Ahmet Ateş ve Mehmet Tunç Altınoluk'un da davaya katıldığı görüldü.

Sanık 1 Okan Bolatçıoğlu basın mensuplarının fotoğraf çekmesini engellemeye çalıştı; gazeteci Can Sarvan'a sözlü tacizde bulundu!

Duruşma öncesinde sanık 1 Okan Bolatçıoğlu’nun basın mensuplarının fotoğraf çekmesini engellemeye çalışması dikkati çekti. Sanık1 Okan Bolatçıoğlu gazeteci Can Sarvan’ı taciz ederek, ismini bilmiyormuş gibi tehditvari bir üslupla ismini sormaya ve ardından fotoğrafını çeken Sarvan’ı Polis’e şikâyet etmeye kalkışması Mahkeme salonu önünde gergin anlar yaşanmasına neden oldu. 

Gazeteci Can Sarvan Mahkemeler’in yetkili birimlerine olayı şikâyet etmeye giderken, Okan Bolatçıoğlu'nun Sarvan’ın arkasından koştuğu görüldü. Bir Polis memuru Sarvan’ın basın kartını gördükten sonra Okan Bolatçıoğlu’nu uyardı. Bolatçıoğlu’nun sözlü tacizine devam etmesi karşısında Polis memuru Okan Bolatçıoğlu’nu derhal uzaklaşmaması durumunda karakola götürüleceğine yönelik son bir uyarı yaptı ve Bolatçıoğlu son uyarının ardından uzaklaştı.

Duruşmada sanık avukatlarının Savcılık’la görüşme talebine karşılık Yargıç tarafından 15 günlük bir süre verildi ve aynı teminat şartlarının devamıyla davanın 14 Ekim Cuma gününe ertelenmesine karar verildi.

Kıbrıs Gerçek’in Genel Yayın Yönetmeni Çağlar Yüksel’in darp edilmesinde azmettirenlerin kim oldukları halen bilinmemekte birlikte şüpheli iki isim üzerinde duruluyor.

Sanık 1 Okan Bolatçıoğlu’nun Range Rover marka aracında, 9 mm çapında tabanca, şarjöre takılı durumda 15 adet 9 mm çapında canlı mermi ve 50 santim uzunluğunda demir cop bulunmuştu

Çağlar Yüksel’in darp edilerek ağır yaralanması ile ilgili olarak, sanık 1 Okan Bolatçıoğlu’nun Range Rover marka aracında Girne'de 12 Ağustos tarihinde yapılan aramada, 9 mm çapında tabanca, şarjöre takılı durumda 15 adet 9 mm çapında canlı mermi ve 50 santim uzunluğunda demir cop bulunmuştu. Bolatçıoğlu'nun Çağlar Yüksel'i  Ahmet Ateş adına kayıtlı olan SD 762 plakalı, BMW marka araç ile takip ettiği MOBESE kameralarından tespit edilmişti.

Sanık 2 Tarkan Kazım Ozansoy’un beraberindeki sanık 3 Ahmet Ateş ve sanık 4 Mehmet Tunç Altınoluk ile birlikte Çağlar Yüksel’in evinin yakınına gittikleri, Ozansoy’un arabadan bir beyzbol sopası aldığı ve Altınoluk ile birlikte Çağlar Yüksel’i darp ettikleri belirlenmişti.

Mikro-Makro, 16 Ağustos 2021 tarihli yayınında, Okan Bolatçıoğlu’nun kullandığı kırmızı renkli Range Rover marka, KS 400 plakalı aracın Tekin Arhun’un kardeşi Ömer Arhun’a ait Özmerhan Automotive Ltd’den alındığını tespit etmişti.

Kıbrıs Gerçek, 31 Ağustos 2021 tarihli yayınında Kıbrıs Gerçek Genel Yayın Yönetmeni Çağlar Yüksel’i takip eden ve içinde markası meçhul tabanca bulunan Okan Bolatçıoğlu’nun kullanımındaki ‘KS 400 plakalı aracın Arhun’lara ait olan Özmerhan LTD adına kayıtlı olduğu'nu yazmıştı.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın