Dünya

İran Cumhurbaşkanı ve İran Dışişleri Bakanı kazada hayatını kaybetti

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki heyeti taşıyan helikopter İran’ın kuzeybatı kesiminde düştü. Kazadan kurtulan olmadı.

Azerbaycan’a yaptıkları resmi ziyaretten İran’a dönerken İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki heyeti taşıyan helikopter İran’ın kuzeybatı kesiminde düştü.

İranlı kurtarma ekipleri bu sabah 05:30 civarında Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopterin düştüğü bölgeye ulaştı ancak herhangi bir yaşam belirtisi bulamadı.

Aralarında İran Cumhurbaşkanı Reisi, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Malik Rahmeti ve Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim’in bulunduğu helikopterdeki tüm yolcu ve mürettabatın hayatını kaybettiği belirtildi. 

Sis ve yoğun yağış nedeniyle ekipler kaza yerine yaklaşık 14 saat sonra varırken, İran lideri Reisi’nin hayatını kaybettiği kesinleşti. İran haber ajansları Reisi ve Abdullahiyan'ın öldüğünü teyit etti. 

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopter Tebriz'in kuzey doğusunda Uzi ve Pir Davud köyleri arasındaki Dizmar ormanında düştü.

Olumsuz hava şartları nedeniyle arama-kurtarma ekiplerinin kaza mahalline ulaşma çabaları sekteye uğradı.

Reisi'nin helikopterini arama çalışmalarına katılan Türkiye İHA'sı ısı kaynağı tespit etti

BBC’nin haberine göre Reisi'nin helikopterini arama çalışmalarına katılan Türkiye İHA'sı bir ısı kaynağı tespit etti.

Bayraktar Akıncı insansız hava aracının kuzeybatı İran'daki engebeli topoğrafya üzerinde ilerleyişi uçuş izleme web sitelerinde görüldü.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki heyet dün üç helikopterlik bir konvoyla Azerbaycan sınırından dönmek için hareket etmişti.

Reisi'nin helikopterinin neden düştüğü bilinmiyor fakat 1979 İslam Devrimi'nin ardından İran'a yönelik ABD ambargolarının bu kazalara neden olduğu ifade ediliyor.

Reisi'yi taşıyan helikopterin Bell 212 tipi olduğu belirtilirken, kazanın nedenine ilişkin ise henüz bir bilgi yok. Ancak İran'ın hava taşımacılığındaki güvenlik sicili oldukça kötü.

İran'daki hava kazalarının kısmen de olsa nedeni hava filosunu ciddi şekilde zayıflatan onlarca yıllık ABD yaptırımlarının bir sonucu.

Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan ABD üretimi Bell 212 tipi helikopter yaptırımlar nedeniyle modernize edilememişti

Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan Bell 212 tipi helikopter, ABD'de üretilmişti ve 1979 İslâm Devrimi'nden bu yana İran'a satılamıyordu.

Daha önce de savunma ve ulaştırma bakanları ile İran'ın kara ve hava silahlı kuvvetleri komutanları uçak ya da helikopter kazalarında hayatını kaybetmişti.

İran'da reformcular hükümeti yönetirken, Batı ile İran'ın hassas nükleer faaliyetlerinin sınırlandırılması ve uluslararası denetçilerin ülkeye girişine izin verilmesi karşılığında yaptırımların kaldırılmasını öngören bir anlaşma müzakere ederek ülkenin uçak filosunu modernize etmeyi amaçlamışlardı.

Ancak Başkan Donald Trump'ın anlaşmadan çekilmesi ve yaptırımları yeniden uygulamaya koymasıyla bu çabalar sekteye uğradı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi dün Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya gelmişti. Liderler iki ülke sınırında Kız Kalesi ve Hudaferin barajlarının açılış törenine katılmak üzere İran'ın Doğu Azerbaycan Eyaleti'nde buluşmuştu.

Reisi başsavcılık yaptığı dönemde İran İslam Devrimi karşıtı binlerce mahkûmun idam edilmesinde rol oynamıştı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, 1960'da İran'ın kuzeydoğusundaki Meşhed kendinde dünyaya geldi. Babasının izinden giderek din adamı olan Reisi, 1979'da Kum şehrinde geçen öğrencilik yıllarında Şah Rıza Pehlevi karşıt gösterilere katıldı.

İbrahim Reisi, 2014 yılında başsavcı olarak atandı ancak öncesinde 10 yıl boyunca yargı erki başkan yardımcısı olarak görev yaptı. 

Reisi, insan hakları örgütleri tarafından 1980'lerde İran İslam Devrimi karşıtı binlerce mahkûmun idam edilmesinde rol oynamakla suçlanan bir figürdü.

İran lideri, genç bir savcı olarak İran'ın başkenti Tahran'da yüzlerce siyasi mahkûmun infazını denetleyen bir "ölüm komitesinde" yer aldı. 

İranlı muhafazakâr bir politikacı ve hukukçu olan İbrahim Reisi, 2021'den bu yana İran Cumhurbaşkanı olarak görev yapıyordu.

Reisi’nin seçilmesi “devlet organlarının tümüyle yıllar sonra yeniden dini lider Hamaney'in emri altına girmesi” olarak yorumlanmıştı. 

Peygamber soyundan gelen 63 yaşındaki Reisi, Suriye iç savaşında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın güçlü bir destekçisiydi.

Kaynaklar: BBC - El Cezire

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın