Dünya

İngiltere’de avukatlar kamuoyuna yanlış tanıtıldıklarını ileri sürdü...

İngiltere’de Baro Konseyi, Ekonomik Suç ve Kurumsal Şeffaflık Yasası'nda yapılan yeni değişiklikleri eleştirdi ve kamuoyuna yanlış tanıtıldıklarını ileri sürdü.

İngiltere’de Baro Konseyi, Ekonomik Suç ve Kurumsal Şeffaflık Yasası'nda yapılan yeni değişiklikleri eleştirdi.

Baro, kara paranın aklanması ile mücadelede suçu önlemenin veya tespit etmenin hukuk uzmanlarının görevi olmadığını belirterek, yasa tasarısının değişmesini talep etti.

Açıklamada, avukatların zaten kara para aklamayla mücadele mevzuatına tabi oldukları, avukatlara yüklenecek yeni yükümlülüklerin ekonomik suçla mücadelede bir etkisi olmayacağı görüşü savunuldu.

İngiliz Baro Konseyi Başkanı Mark Fenhalls, yasa tasarısının kamuoyuna avukatların rolü hakkında yanlış mesaj gönderdiğini öne sürerek, İngiliz Hükümeti'ni ekonomik suçların soruşturulmasını ve kovuşturulmasını uygun şekilde finanse etmeye çağırdı.

Kaynak: İngiltere Baro Konseyi

İngiltere Ulusal Suç Ajansı (NCA, National Crime Agency) ve Finansal Yaptırımlar Uygulama Ofisi (OFSI, Office of Financial Sanctions Implementation) geçen yaz yayımladığı bir uyarıda, finansal yaptırımlara tabi tutulan kişilerin varlıklarını güvenilir vekillere devrettikleri veya sattıkları ve böylece gerçekte mal, mülk, şirket gibi varlıkları üzerinde etkilerini sürdürdüklerine dikkat çekmişti.

Yaptırıma tabi olan kişilerin varlıklarını başkalarına devrederken genellikle güvenilir iş ortaklarını, yakın temasta oldukları kişileri ve akrabalarının yanı sıra avukatları, muhasebecileri, yatırım danışmanlarını, varlık yöneticilerini, ödeme işlemcilerini, emlakçıları, müzayede evlerini, şirket yöneticilerini, aracıları / acenteleri 'kolaylaştırıcı' olarak kullandıkları vurgulanmıştı.

Bu gibi durumlarda kolaylaştırıcıların, kara para aklayıcılar hakkında 'kasıtlı kör oldukları' durumların ayrıca değerlendirileceği ifade edilmişti.

İngitere’nin kara para aklama merkezi haline gelmesine ilişkin olarak The Economist dergisi daha önce yaptığı bir yayında, ‘Daha fazla avukat plütokratların yağlı çekleriyle cezbedildikçe avukatlıkta etik standartlar düştü’ tespitini yapmış ve birinci önceliğin avukatların birer kolaylaştırıcı olarak daha fazla gözetlenmesine verilmesi gerektiğini yazmıştı.

Aynı yayında İngiltere'de kara para aklanmasında rol oynayan bazı avukatlara ceza kesmediği için Avukatlar Düzenleme Kurumu'na diş gösterilmesi gerektiği vurgulanmıştı. İkinci önceliğin ise müfettişlerin ve savcıların daha etkili hale getirilmesine verilmesinin ve kovuşturma ve soruşturmalar için daha fazla kaynak ayrılması gerektiğinin altı çizilmişti.

Avrupa Konseyi Kara Para Aklamayla Mücadele Önlemlerinin ve Terörizmin Finansmanının Değerlendirilmesine İlişkin Uzmanlar Komitesi'nin 2021 yılına ilişkin yıllık raporunda da "Pandora belgeleri" ve "Panama belgeleri"ne atıfta bulunarak, geleneksel kara para aklama eylemlerinde şirketlerin gerçek mülkiyetini "paravan" şirketlerin arkasında gizlendiğini ve avukatlar, muhasebeciler ve diğer hizmet sağlayıcılar gibi uzmanların bu tür şirketler, tröstler ve diğer kurumsal yapılar kurmalarına yardımcı olduğunu kaydedilmişti.

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın