Dünya

MONEYVAL ve FATF'dan avukatlara ve muhasebecilere sıkı denetim geliyor

'Avukatlar, muhasebeciler ve diğer hizmet sağlayıcıları kara paranın aklanmasında kurumsal yapılar kurulmasına yardımcı oluyor.'

Avrupa Konseyi Kara Para Aklamayla Mücadele Önlemlerinin ve Terörizmin Finansmanının Değerlendirilmesine İlişkin Uzmanlar Komitesi'nin 2021 yılına ilişkin yıllık raporunu yayınladı. 

Komite Moneyval olarak adlandırılır ve her yıl Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'ne rapor verir. 

Raporda sanal varlıklar sektörünün ve kara para aklanmasına yardımdan bulunabilen uzmanlaşmış kapı bekçisi mesleklerinin denetiminin iyileştirilmesine odaklanıldığı vurgulandı.

MONEYVAL Başkanı: "Avukatlar, muhasebeciler ve diğer hizmet sağlayıcıları kara paranın aklanmasında kurumsal yapılar kurulmasına yardımcı oluyor"

MONEYVAL Başkanı Elżbieta Frankow-Jaśkiewicz, rapora yazdığı giriş yazısında, yakın tarihteki en büyük küresel kara para aklama ifşaatlarından biri olan "Pandora belgeleri" ve beş yıl önceki "Panama belgeleri"ne atıfta bulunarak, geleneksel kara para aklamakta şirketlerin gerçek mülkiyetini "paravan" şirketlerin arkasında gizlendiğini ve avukatlar, muhasebeciler ve diğer hizmet sağlayıcılar gibi uzman "kapı/eşik bekçileri"nin genellikle aklayıcıların bu tür şirketler, tröstler ve diğer kurumsal yapılar kurmalarına yardımcı olduğunu kaydetti. 

FATF standartlarında yapılan değişiklikle bu meslekler daha sıkı denetlenecek 

Elżbieta Frankow-Jaśkiewicz, “"Pandora belgeleri", tıpkı beş yıl önceki "Panama belgeleri" gibi, "kapı bekçilerinin", yozlaşmış politikacıların yanı sıra vergi kaçırmak isteyen yüksek net değerli bireyleri içeren büyük ölçekli ulusötesi kara para aklama planlarında suç ortağı olabileceğini gösterdi. MONEYVAL'in bu mesleklere odaklanmasının ve düzenleyici rejimlerini geliştirmek için Mali Eylem Görev Gücü (FATF) ile birlikte çalışmasının nedeni budur. 2021 yılında, "kapı bekçileri" nin ulusötesi operasyonlarını düzenlemek ve küresel uyumlarını geliştirmek için uluslararası FATF Standardında önemli bir değişiklik gerçekleştirdik. Bu değişiklik, meslekleri grup çapında kara para aklama karşıtı programlar oluşturmaya zorlayacak ve hükümetler arasında gözetim yapmak için daha sıkı denetleyici işbirliğinin önünü açacaktır” diye yazdı.

Jaśkiewicz, kripto para birimlerinin dolandırıcılık ve yolsuzluğun yanı sıra vergi kaçakçılığı için gelirleri aklamak için kötüye kullanıldığına vurgu yaptı.

MONEYVAL Başkanı Jaśkiewicz, küçük kripto para birimlerinden bazılarının özellikle aklama amacıyla kurulduğuna dair şüpheler olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: Avrupa Konseyi 

Raporun ayrıntılarına aşağıdan kaydırarak ulaşabilirsiniz:

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın