Yazılar

2021'in Temmuz ayında Mark Buddle'ın tüm yaptıkları KKTC Polisi'ne bildirilmedi mi?

Mark Buddle 7 Temmuz 2021’de turist vizesi ile KKTC'ye geldikten kısa bir süre sonra, 3 Polis memurumuza Mark Buddle hakkında büyük bir dosya verilmedi mi?

Avustralyalı uyuşturucu kaçakçısı Mark Buddle’a KKTC’de nasıl oturma izni verildiği konusunda hiçbir açıklama yapılmazken, hep kafamı kurcalayan bir soru vardı: Oturma izni başvurularında bizim devletimiz hiç mi araştırma yapmıyordu? Dönemin İçişleri Bakanı Kutlu Evren Polis’e hiçbir şey sormamış mıydı? Ya Polisimizin suç geliri trilyonerinin gerçekte kim olduğuna dair hiç mi bilgisi yoktu? Yoksa tuhaf bir durum söz konusuydu ve Polis bilmez, eski İçişleri Bakanı hiç sormaz mıydı bu soruları? Birinin parası varsa, ne iş yaptığının, topluma yüksek olasılıklı risklerinin hiçbiri mi tartılmazdı? Yasa dışı betçilerden ihya olan siyasilerimiz gibi, kokain ticareti parasından nemalanmayı iple çeken sadece yoz politikacılar mıydı? Tartıda para, toplum güvenliğinden, üniversite ülkesinde gençlerin sağlığından, ekonomideki haksız rekabetten daha mı ağır mıydı? Bu nasıl bir yurtseverlik, ne acımasız bir bencillik… Düşmanlık mı hatta?

İnsan soru sorarsa cevapları bulmaya çalışmalıdır değil mi? Ben de öyle yaptım. Sene 2021, çok uzakta değil, geçen sene… Aylardan Temmuz… Mark Buddle adaya 7 Temmuz 2021’de turist vizesi ile geldikten kısa bir sonra, 3 polisimize Mark Buddle hakkında büyük bir dosya verildi mi? Temmuz 2021’de verilen o dosyada Mark Buddle’ın narkotik, adam öldürme ve insan kaçakçılığı suçları işlediği detayları ile anlatılmış mıydı? 

Kokain ticareti yapmakla, adam öldürmekle ve insan kaçakçılığı ile suçlanan biri ülkemiz için tehlikeli görülmemiş mi? Aman… Bizde bu tiplerden çok; parası varsa, KKTC’de suç işlememişse henüz, bize göre temiz midir böyle adamlar? Son derece güvenilir ülkemizde minik minik suçlar işlerlerse görmezden gelir; komisyonumuzu, rüşvetimizi aldıktan sonra devasa suçların bile üzerini kapatırız mı yoksa?

Uyuşturucu ve insan kaçakçılarına ve de katil zanlılarına bile bile oturma izni verebilen bir ‘devlet’in içindeki yerel çetelerin yakalanabileceğine, şikâyetlerin değerlendirileceğine, soruşturmaların hakkıyla yapılıp örtbas edilmeyeceğine inanabilir misiniz? Dışarıdan yasa dışı betçi, kripto paracı ve nihayet kokain kaçakçısı ithal etmek için yanıp tutuşanlar, içerideki benzerleriyle asla iş birliği yapmıyor öyle mi? 

Her kurumundan yozluk ve yolsuzluk akan bir ‘devlet’ hangi cesaretle yaşananları duymazdan, görmezden ve bilmezden gelebiliyor? Maliye Bakanı’na soru soruyoruz. Cevap yok. Eski İçişleri Bakanı Evren’e soruyoruz, yanıt yok. Polis’e sualler yönetiyoruz. Yine cevap yok. Yokmuşuz gibi yapıyorlar. Uzun zamandır taktikleri budur. Tekrar soruyorum: Temmuz 2021’de Polis’e Mark Buddle’la ilgili kapsamlı bir dosya sunuldu mu? Biri lütfen çıksın ve desin ki hayır efendim, sunulmadı! 

Galiba aşırı yozlaşma evresine geçilince duymadım, okumadım, ne yazmış modu azamiye doğru fırlıyor. Madem siyasiler ve kurumlar oyun oynuyor, bizler de oynayalım ne dersiniz? Ağır ağır, birer birer deşifre edelim. Zaman geçsin, biraz daha merak artsın! Aynen sade yurttaşlara yapıldığı gibi: Bugün git yarın gel; doysa kayıp, dosya bulunmuş ama başka yere gönderilmiş; şu makama soru sorduk yanıt bekliyoruz, bekliyoruz halen gelmedi, valla gelmedi; savcılık dosyayı rafta unutmuş fareler yemiş; yargıç gelmeden biraz önce dosyayı sihirbaz gelmiş görünmez etmiş…

Sevgili kendi halinde onurlu, para için takla atmayacak, bunca derdin arasında her şeye rağmen mutlu, kafasını yastığa koyduğu gibi huzurlu uyuyabilen yurttaşlar oyun sırası bize geçmeli artık! Öyle seçimden seçime değil, her gün oyun vakti olmalı. Her gün yavaş yavaş, azıcık azıcık deşifre etmeliyiz her şeyi. Aynen bizim adımıza makamları yönetenlerin yaptığı gibi: Ağır ağır hesap sormalıyız. Galeyana gelip bağırıp çağırarak değil. Sakince oyun havasında, eğlenerek… Aynen onların yaptığı gibi…

Tekrar soruyorum sayın yetkililer: Mark Buddle hakkında 2021 Temmuz’unda Polis Genel Müdürlüğü’ne kalın bir dosya verildi mi verilmedi mi?

Başka bir sorum daha olacaktı öğretmenim: Kara para aklamasına müsaade edilen Mark Buddle’ın kimlerle para akladığı şimdi soruşturuluyor malum, ama soruşturmada öne çıkan, isimlerinin sızdırıldığı ileri sürülen 2’si avukat 8 kişi ve 2 tutukluluk dışında, listede 2 avukat daha yok mu? Mafyanın vazgeçilemez, pek tehditkâr bir avukatlık bürosunun iki avukatı! Neden o iki ismin sızdırılmasından bu kadar çekiniliyor? Tam doğrulasam haberim hazır; enter’a/publish’e basamıyorum kaç gündür! O haber ‘taslaklar’da bekledikçe kahroluyorum be hocam! Anlamıyoruz ki ne oluyor? Neden ilk isimleri biliyoruz, diğerleri açıklanmıyor? Niçin şeffaflıktan kaçınılıyor? 

Bundan sonra böyle, yavaş yavaş oynuyoruz oyunu arkadaşlar. Yoz düzenden ağır ve sakin adımlarla hesap sormak için dernek tüzüğümüzü verdik Kaymakamlığa, bekliyoruz. Açılınca sizi de davet ederiz. Devletimizin kalbi, başkent Lefkoşa’dayız… Lefkoşa kocaman, bizim yer 5 kişiyi anca alır. Zaten yoksulluk artık bilmediğimiz, bizden uzakta bir kavram değil. Onursuz olmasın da hayat… Halka ve devlete zarar ziyan verenler yaşatılır, topluma ve devletin bütçesine fayda sağlayanların üzerine umarsızca basılırken memleket üç kuruşa muhtaç edilmesin de...

Can Sarvan’a cansarvan@mikro-makro.net’den doğrudan ulaşabilirsiniz.
:

Yorumunuz

share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın