Kıbrıs

BMGS'nin Kişisel Temsilcisi Holguín, halkı ve sivil toplumu da dinleyecek

María Ángela Holguín Cuéllar sivil toplumu, halkın ihtiyaçlarını, ne istediklerini dinleyeceğini belirtti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin (BMGS) Kıbrıs Kişisel Temsilcisi María Ángela Holguín Cuéllar, dün toplum liderleriyle, önce Nikos Hristodulidis'le sonra da Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'la yaptığı iki görüşmeye atfen açıklamalar yaptı.

Holguín, "Liderler ortak bir zemin aramalıdır" dedi ve Birleşmiş Milletler'in niyetinin bu yönde yardımcı olmak olduğunu söyledi. 

María Ángela Holguín Cuéllar sivil toplumu, halkın ihtiyaçlarını, ne istediklerini dinleyeceğini belirtti.

Gazetecilere verdiği demeçte, 2016'da barışın sağlandığı Kolombiya'daki iç savaşa atıfta bulunarak, "50 yıl çatışmalar yaşamış bir ülkeden geliyorum... İş birliği yapabileceğimi ve Kıbrıs için iyi bir sonuç elde etmek için elimden gelenin en iyisini yapabileceğimi düşünüyorum’ dedi. 

Temsilci, "En önemli şeyin sadece liderleri değil, aynı zamanda halkı ve sivil toplumu da dinlemek olduğu"nu kaydetti.

Holguín beklenti çıtasını düşük tuttu. Süreci yeniden canlandırmaya çalışacağını, ne kadar az konuşursa o kadar çok çalışabileceğini vurgulayarak, ifadelere hapsolmak istemediğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin (BMGS) Kıbrıs Kişisel Temsilcisi’nin ilk temasları Atina, Londra, Ankara ve Brüksel'e yapacağı ziyaretlerle tamamlanacak.

Adadan ayrılmadan önce hafta sonuna doğru iki liderle ikinci bir görüşme yapma ihtimalini dışlamayan Holguín, ikinci tur görüşmelerin toplantıların gidişatına bağlı olacağını ifade etti.

Rum basını Holguín’le iki liderin ortak görüşme olasılığı gündem dışı kaldığını, Hristodulidis’in böyle bir toplantıya gitmeye hazır olduğunu ancak Ersin Tatar’ın görüşmelerin Crans Montana'da durdurulan noktadan devam edeceği izlenimi yaratmamak için 3’lü görüşmeye katılmayacağını bildirdiğini yazdı.

Kaynak: Fileletheros 

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın