Kıbrıs

Maria Ángela Holguín Cuéllar Kolombiya’nın köklü bir ailesinden geliyor 

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Kıbrıs Özel Temsilcisi olması beklenen Kolombiya eski dışişleri bakanı Maria Ángela Holguín Cuéllar kimdir?

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Kıbrıs Özel Temsilcisi olması beklenen Kolombiya eski dışişleri bakanı Maria Ángela Holguín Cuéllar, Kolombiya’da ülkenin iki cumhurbaşkanını çıkarmış köklü ailesi Holguín ailesinden geliyor.

Bogota'da 1963 yılında doğan Maria Ángela Holguín Cuéllar, 1983'te Fransa’daki Sorbonne Üniversitesi’nde Fransız Edebiyatı okudu. Kolombiya’da Los Andes Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden 1988 yılında mezun oldu. 1992’de Los Andes Üniversitesi'nde Kamu Yönetimi ve İdari Kurumlar alanında ihtisasını tamamladı. 1997’de Harvard Üniversitesi'nde müzakere süreçlerine yönelik eğitim aldı. 1999 yılında Paris’teki Centre d'Études Diplomatiques et Stratégiques'de (CEDS) Diplomasi ve Strateji Uzmanlığı yüksek lisansını bitirdi. 2007'de Yüksek Devlet Programı’nı tamamladı.

Maria Ángela Holguín Cuéllar başsavcı özel sekreteri olarak başladığı kariyerine, 1993'te Kolombiya'nın Fransa Büyükelçiliği'nde ticari işler sorumlusu olarak devam etti. 1994 yılında Kolombiya Dışişleri Bakanlığı'na Personel Dairesi Müdürü oldu. 1995'te Cartagena'da Bağlantısız Ülkeler Hareketi’nin Kolombiya’daki zirvesini organize etti ve 1997'ye kadar hareketin başkanlığını yürüttü. 1999 yılında, televizyon aracılığıyla eğitimi teşvik etmeyi amaçlayan Norveç kurumu Worldview International Foundation'ın Latin Amerika bölge direktörü olarak görev yaptı.

2002'den 2004'e kadar Kolombiya'nın Venezuela Büyükelçisi olarak görev yaptı ve Venezuela Başkanı Chavez ile iyi bir diyalog kurdu.

Aynı yıl Kolombiya'nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi ve Daimi Temsilcisi olarak atandı ancak 2006'da hükümetteki politikacıların üç oğlunun atanmasını protesto etmek için görevinden istifa etti.
Bu istifanın yarattığı mesafeye rağmen, dönemin devlet başkanı Álvaro Uribe Holguín'e Kolombiya’nın Fransa Büyükelçisi olmasını teklif etti ancak Holguín teklifi reddetti.

Juan Manuel Santos’un Kolombiya Devlet Başkanı seçilmesiyle 2010’da Kolombiya Dışişleri Bakanı oldu. Kolombiya Hükümeti ile Marksist-Leninist FARC-EP gerilla örgütü arasındaki barış süreci müzakerelerinde devlet başkanı Juan Manuel Santos'un delegesi olarak görev yaptı. Holguín, Santos hükümetinin sona erdiği 7 Ağustos 2018'e kadar görevde kaldı. 2021'de basılmış, 'La Venezuela que viví' ('Yaşadığım Venezuela') adında bir kitabı bulunuyor.

Boşandığı ikinci eşinden bir oğlu var. Yürüyüş yapmayı ve ev yemekleri yemeyi seviyor. 23 Kasım 2023'e kadar Kolombiya'da Elespectador gazetesinde köşe yazıları yayımlanıyordu. 2019'da nar meyvesinden organik cilt bakım kremi üretimi yapan bir aile şirketi kurdu.

Kaynaklar: La Silla Vacía - IFIT -  Keough School - Elharaldo - Wikipedia ES

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın