Dünya

Rusya’dan 0.702 gram esrar yağı nedeniyle ünlü Amerikalı basketbolcuya 9,5 yıl hapis cezası

Rusya’da Amerikalı kadın basketbolcu Brittney Griner'a 9,5 yıl hapis cezası verildi. 

Rusya’da Amerikalı kadın basketbolcu Brittney Griner'a 9,5 yıl hapis cezası verildi.

Brittney Griner ayrıca 1 milyon ruble (16.590 Dolar) para cezasına çarptırıldı.

Rus Yargıç oyuncunun hoşgörü talebini ve şubat ayında ülkeye bir gramdan az esrar yağı getirmesinden ötürü özrünü de reddetti.

Verilen cezanın, sporcunun destekçileri ve basketbol oyuncusunu Rusya tarafından rehin tutulan siyasi bir piyon olarak gören ABD'deki taraftarları arasında öfkeyi körüklemesi muhtemel. 

Bu da Biden yönetimi üzerinde, Brittney Griner'ı ABD’ye getirmek için mahkum değişimi konusunda Moskova ile anlaşmaya varması baskısını artıracak.

Sporcunun kaderi, herhangi bir mahkum takası konusunda nihai kararı verecek olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in elinde...

Griner 17 Şubat’ta Moskova’daki Şeremetyevo Uluslararası Havaalanı'na indikten sonra bagajında bulunan 0.702 gram esrar yağı nedeniyle suçlandı ve Savcılık bu miktarın "önemli bir miktar" olduğunun iddia etti.

Cezadan önce bir mahkeme tercümanı aracılığıyla konuşan Griner, asla Rus yasalarını çiğnemek veya Rusya'daki kimseye zarar vermek niyetinde olmadığını söyledi.

"Stres altında dürüst bir hata" yaptığını söyledi. Şubat ayı ortalarında Moskova'ya uçmadan önce esrarın bagajında olduğundan habersiz, çantalarını toplayıp Rus takımına dönmek için acele ettiğini belirtti.

Yaralanmalardan kaynaklanan kronik ağrılarının tedavisi için Amerika Birleşik Devletleri'nde esrar yağı kullanıyordu

Amerikan Phoenix Mercury takımının yıldız oyuncusu, yaralanmalardan kaynaklanan kronik ağrılarının tedavisi için Amerika Birleşik Devletleri'nde esrar yağı kullandığını ancak esrarın Rusya'ya taşınmasının yasadışı olduğunu bildiğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın bu tür seyahatlerle ilgili uyarılarına rağmen Rusya'ya uçtuğunu çünkü Rus ekibini hayal kırıklığına uğratmak istemediğini aktardı.

ABD’de sezonda kadın basketbol liginde, Phoenix Mercury takımında; sezon dışında Rus takımı UMMC Ekaterinburg için oynayan Griner, Yekaterinburg kentini "ikinci evi" olarak nitelendirdi. Duruşma öncesinde Rus takım arkadaşlarıyla yoldaşlığından ve taraftarlarının coşkusundan etkilendiğini söyledi. 

Sporcu, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki takımlarından, ailesinden ve eşinden özür diledi. İnsanların kendisinden "siyasi bir piyon" olarak bahsettiğinin farkında olduğunu, ancak kendisini bu dilden uzaklaştırdığını ve Mahkeme’nin kararında bunun hiçbir rol oynamayacağını umduğunu kaydetti.

"Asla kimseye zarar vermek, Rus nüfusunu tehlikeye atmak ya da herhangi bir Rus yasasını ihlal etmek istemedim" dedi.

Griner, duruşma bittikten sonra gazetecilerle konuşmadı, ancak kelepçeli olarak Mahkeme salonundan çıkarılırken "Ailemi seviyorum" dedi. Avukatları temyize gideceklerini açıkladı ve kararı "kesinlikle mantıksız" olarak nitelendirdi. 

Beyaz Saray hızlı tepki verdi. Başkan Biden yaptığı açıklamada, yönetiminin Griner ve eski güvenlik danışmanı Paul Whelan'ı ABD'ye iade etmek için "yorulmadan çalışmaya ve mümkün olan her yolu izlemeye devam edeceğine" söz verdi. Whelan, 2020 yılında Rusya’da casusluktan suçlu bulunduktan sonra 16 yıl ağır çalışma cezasına  çarptırıldı. 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, geçen hafta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü ve mevkidaşını Griner ve Whelan'ı içeren bir anlaşmayı kabul etmeye çağırdı. Amerika Birleşik Devletleri, ikilinin 2008 yılında Tayland'daki bir ABD operasyonunda tutuklanan Rus silah kaçakçısı Viktor Bout ile takas edilip edilmeyecekleri konusunda açıklama yapmayı reddetti.

Geçtiğimiz yıllarda ABD, suçlarının ciddiyeti göz önüne alarak, Bout'u takas etmek için Rus baskılarına direndi. Rus silah kaçakçısı 2011 yılında New York'ta suçlu bulundu ve daha sonra ABD helikopterlerini düşürmeyi planladıklarını bilerek Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri'ne karadan havaya füzeler, AK-47'ler ve patlayıcılar satmak için komplo kurmaktan 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bout'u Rusya’ya gönderecek bir anlaşma, Putin için büyük bir siyasi zafer olacak ve Rus kamuoyuna benzeri görülmemiş Batı eleştirilerine ve yaptırımlarına rağmen, Beyaz Saray'ı kendisiyle müzakere etmeye zorlamak için halen nüfuza sahip olduğunun sinyalini verecek.

Bloomberg News, bir değişimin parçası olarak, Moskova'nın, Ocak ayında Boston'daki bir mahkeme tarafından tutuklanan Kremlin'e yakın zengin Rus işadamı Vladislav Klyushin'in serbest bırakılmasını isteyebileceğini bildirdi.

Kaynak: Washington Post

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın