Dünya

Putin asker Şoygu'yu görevden aldı; ekonomist Belousov'u önerdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 2012'den bu yana görevde olan savunma bakanı Sergey Şoygu'yu görevden alarak yerine eski başbakan yardımcısı, hükümetin ekonomi politikalarında etkin ekonomist Andrei Belousov'u önerdi.

Vladimir Putin, uzun süredir görevde olan savunma bakanı Sergey Şoygu'yu görevden aldı ve yerine sivil, ekonomist Andrei Belousov'u getirilmesini önerdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçen pazar günü görevdeki beşinci dönemine resmen başlamasının ardından Rusya kabinesinin tamamı geçen salı günü istifa etti ve çoğu bakanın görevlerinde kalması beklenirken, Şoygu'nun kaderi belirsiz görünüyordu.

Şoygu'nun Putin'in listesinde değiştirilen tek bakan olduğu bildirildi. Cumartesi günü Putin tarafından yeniden atanan Rusya Başbakanı Mihail Mişustin tarafından federal bakanlar için birkaç yeni aday daha önerilse de Şoygu değiştirilen tek bakan oldu.

Putin tarafından savunma bakanı olarak önerilen Belousov'un adaylığının Rusya'nın parlamentonun üst meclisi olan Federasyon Konseyi tarafından onaylanması gerekecek.

Asker Şoygu gitti, ekonomist geldi

Putin'in basın sekreteri Dmitry Peskov, Savunma Bakanlığı başkanlığına sivil bir yetkili atama kararını yenilikler getirme gereğiyle açıkladı.

Öte yandan savunma bakanlığı görevinden alınan Şoygu, Putin tarafından Rusya Devlet Başkanının ulusal güvenlik işleri ile ilgili danışma organı Rusya Güvenlik Konseyi sekreteri olarak atandı.

Şoygu, 2012'den bu yana Rusya'nın silahlı kuvvetlerinden sorumluydu, ancak Ukrayna'nın işgalinde Rus kuvvetlerinin hızlı bir zafer kazanamaması hakkında soru işaretleri doğurdu. Rus ordusunda aynı zamanda köklü yolsuzlukların olduğu iddiaları Şoygu döneminde doruğa çıktı.

Rus paramiliter, paralı asker grubu Wagner Grubu'nun suikasta kurban giden lideri Yevgeny Prigozhin, geçen yıl başlattığı bir darbe girişimi sırasında Şoygu'nun tutuklanmasını talep etmişti. Prigozhin, "Ülkenin yolsuzluk, yalan ve bürokrasi altında yaşamasını istemiyoruz" demişti.

Kaynaklar: Economist - Novaya Gazeta Europe

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın