Kıbrıs

Polis Basın Bülteni'nden: İnternet üzerinden kumar oynatan E.D. tutuklandı

27.03.2024 tarihli Polis Basın Bülteni:

►Kanunsuz uyuşturucu madde tasarrufu, bıçak ve tecavüz-i alet taşımak

Lefkoşa’da, 26.03.2024 tarihinde, saat 14:30 sıralarında, Lefkoşa Polis Müdürlüğüne bağlı CÖŞ Polis Ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyon kapsamında, B.S.(E-20) ve M.D.K.(E-19)’nin üzerlerinde ve kullanımlarındaki araçta yapılan aramada; toplam 6 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ile 2 adet çakı, 2 adet bıçak, beyzbol sopası ve mınçıkayı kanunsuz olarak tasarruflarında bulundurdukları tespit edilerek emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıslar tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

►Kanunsuz ateşli silah ve patlayıcı madde tasarrufu 

Metehan’da, 26.03.2024 tarihinde saat 21:00 sıralarında, Polis Ekipleri tarafından A.A. (E-36) ve S.S.(E-35)’nin kullanımlarındaki araçta yapılan aramada, 2 adet tabanca, tabancalara ait 2 adet şarjör ve toplam 9 adet canlı mermiyi kanunsuz olarak tasarruflarında bulundurdukları tespit edilerek emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıslar tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

Girne’de, 26.03.2024 tarihinde, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı CÖŞ Ekipleri tarafından K.M.(E-40)’nin kalmakta olduğu ikametgahta yapılan aramada, 2 adet tabanca, tabancalara ait 2 adet şarjör ve toplam 32 adet canlı mermiyi kanunsuz olarak tasarrufunda bulundurduğu tespit edilerek emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıs ve mesele ile bağlantısı olduğu tespit edilen S.S.(E-33) ve Ö.K.(E-45) tutuklanmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

►Sahte belge düzenleme ve sahtekârlıkla para temini

Gazimağusa’da, 20.01.2024 tarihinde M.S.I.(E-30) ve  M.(E-27)’nin, daha önceden 7 ayrı şahıs adına sahte olarak düzenledikleri ön izin başvuru forumlarını, bir şahsın kullanımındaki cep telefonuna Whatsapp uygulaması üzerinden göndermek suretiyle, sahte forumlar karşılığında bahse konu şahıstan 30.000 TL ve 2.000 Euro parayı sahtekarlıkla temin ettikleri tespit edilmiştir. Olay Polisin bilgisine gelmesi üzerine, bahse konu şahıslar tespit edilerek tutuklanmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

►İnternet üzerinden kumar oynatmak

Girne Polis Müdürlüğü, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ve Mali Suçlarla Mücadele Amirliği Ekipleri tarafından, 26.03.2024 tarihinde, Girne’de faaliyet gösteren bir kumarhaneye yönelik gerçekleştirilen operasyon kapsamında, kumarhane içerisinde bulunan slot oyun makineleri ile kanunsuz olarak internet üzerinden 4 ayrı site aracılığıyla para karşılığında kumar oynatıldığı tespit edilmiştir. Operasyon kapsamında E.D.(E-57), R.T.(E-43), T.B.(E-40), A.A.(E-44), S.Z.(E-55) ve E.Y.(K-52) tutuklanmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

►Geceleyin ev açma ve mülke tecavüz

Aydınköy’de 26.03.2024 tarihinde, bulunan bir ikametgâhın penceresini açarak içeriye giriş yapan meçhul şahıs, ikametgah sakini tarafından fark edilmesi üzerine koşarak eve giriş yaptığı yerden çıkıp kaçmıştır. Olay Polisin bilgisine gelmesi üzerine yürütülen ileri soruşturmada, meselede zanlı olarak görülen K.O.(E-22) tespit edilerek tutuklanmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

►Hırsızlık

Girne’de, 26.03.2024 tarihinde İ.H.C.(E-39)’nin, banka hesabına yanlışlıkla yatırılan 42.000 Stg parayı, kendisine ait olmadığını bildiği halde hesabından çekip tasarrufuna geçirmek suretiyle çaldığı tespit edilmiştir. Olay Polisin bilgisine gelmesi üzerine bahse konu şahıs tespit edilerek tutuklanmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

Lefkoşa’da faaliyet gösteren bir kumarhane içerisinde, 26.03.2024 tarihinde, saat 01:00 sıralarında, Y.B.(E-49)’nin, bir müşteri tarafından oyun makinesi üzerinde bırakılan cep telefonunu alıp çaldığı tespit edilmiştir. Olay Polisin bilgisine gelmesi üzerine bahse konu şahıs tespit edilerek tutuklanmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

►Dilencilik yapmak 

Demirhan’da faaliyet gösteren bir süper marketin araç park yeri içerisinde, 26.03.2024 tarihinde, saat 16:30 sıralarında, B.G.(K-29) ve B.Y.(K-32)’nin sadaka toplamak ve dilenmek maksadıyla dolaşıp bir şahıstan yardım için para istedikleri tespit edilmiştir. Bahse konu şahıslar aleyhinde yasal işlem başlatılmış olup, soruşturma devam etmektedir.

►KKTC’de izinsiz ikamet etmek

Ülke genelinde, 26.03.2024 tarihinde, polis tarafından gerçekleştirilen kontrol ve denetimler sonucunda, ülkede yasal statüsü olmadığı halde ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen 1 kişi tutuklanarak aleyhinde yasal işlem başlatılmıştır. Soruşturma devam etmektedir. 

►İş kazası 

Güzelyurt’ta Dallas bölgesinde bulunan bir narenciye bahçesi içerisinde, 26.03.2024 tarihinde, saat 09:00 sıralarında, Rızwan ALI (E-41) kullanımındaki traktör araç ile bahçe sürdüğü sırada, sol ayağının traktörün sol arka tekerleği ile çamurluğu arasına sıkışması sonucu yaralanmıştır. Rızwan ALI’nin sıkışan ayağı, İtfaiye Ekipleri tarafından sıkıştığı yerden çıkartıldıktan sonra, adı edilen ambulans ile Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırılmış olup, yapılan tedavisinin ardından ortopedi servisinde müşahede altına alınmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

►Asayiş ve trafik denetimleri

Gazimağusa'da, 26 Mart 2024 tarihinde, 20:00-24:00 saatleri arasında, Girne ve Güzelyurt Polis Müdürlükleri’nin sorumluluk alanları içerisinde, eş zamanlı asayiş ve trafik denetimleri gerçekleştirildi.

Gazimağusa’da gerçekleştirilen denetimler kapsamında; eğlence mekanları, alkollü içki satışı yapılan yerler, marketler, kahvehaneler ve gece kulüpleri kontrol edilmiş ancak, olumsuzluk tespit edilmemiştir.

Kumarhanelerde gerçekleştirilen denetimlerde ise, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam 16 kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işleme gidilmiştir.

Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 897 araç sürücüsü kontrol edildi ve 175’i yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 2’si alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 1’i sürüş ehliyetsiz ve sigorta kapsamaksızın araç kullanmak, 46’sı sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 3’ü emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 14’ü seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak, 4’ü sigortasız araç kullanmak, 1’i trafik ışıklarına uymamak olmak üzere toplam 441 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 1 sürücü tutuklanmış ve 15 araç ise trafikten men edilmiştir. 

Girne’de gerçekleştirilen denetimler kapsamında; halkın yoğun olarak bulunduğu yerler, eğlence mekanları ve alkollü içki satışı yapılan yerler kontrol edilmiş ancak, olumsuzluk tespit edilmemiştir.

Kumarhanelerde gerçekleştirilen denetimlerde ise, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam 15 kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işleme gidilmiştir.

Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 1534 araç sürücüsü kontrol edildi ve 150’si yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 9’u alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 4’ü sürüş ehliyetsiz ve sigorta kapsamaksızın araç kullanmak, 13’ü sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 2’si emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 17’si seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak, 8’i sigortasız araç kullanmak olmak üzere toplam 243 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 34 araç ise trafikten men edilmiştir. 

Güzelyurt’ta gerçekleştirilen denetimler kapsamında; halkın yoğun olarak bulunduğu yerler, eğlence mekanları ve alkollü içki satışı yapılan yerler kontrol edilmiş ancak, olumsuzluk tespit edilmemiştir.

Trafik Ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 550 araç sürücüsü kontrol edildi ve 38’i yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 1’i sürüş ehliyetsiz ve sigorta kapsamaksızın araç kullanmak, 8’i sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 15’i emniyet kemeri takmadan araç kullanmak olmak üzere toplam 82 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 1 araç ise trafikten men edilmiştir. 

Trafik kazası
Gazimağusa’da Deniz Piyade Caddesi üzerinde, 26.03.2024 tarihinde, saat 23:00 sıralarında, Berkan DEMİRBAŞ (E-35) 302 miligram alkollü içki tesiri altında, yönetimindeki EN 880 plakalı salon araç ile doğu istikametine doğru seyrettiği sırada Korkut Sokak kavşağına geldiğinde, dikkatsizliği sonucu direksiyon hakimiyetini kaybederek yol içerisinde kontrolsüzce savrulup yoldan çıkmış ve elektirik direğine çarpmıştır. Kaza sonucu yaralanan araçtaki yolcu Lütfiye AŞIK (K-41), kaldırıldığı Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından taburcu olmuştur. Araç sürücüsü Berkan DEMİRBAŞ tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.
 

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın