Dünya

Kıbrıs’ın güneyinde kaybolan 14 refakatsiz mülteci çocuk kuzeyde mi?

Güney Kıbrıs’da aylarca kapalı kalan 855 refakatsiz mülteci çocuk arasında kaçanların sayısı 14’e ulaştı. Bu çocukların bir kısmının kuzeye geçirilmiş olmasından şüpheleniliyor.

Kıbrıs Rum Parlamentosu İnsan Hakları ve Erkekler ve Kadınlar için Fırsat Eşitliği Komitesi, Pournara Göçmen Kabul Merkezi'nden ve diğer konaklama alanlarından kaybolan refakatiz sığınmacı çocuk sayısının artmasından ötürü, pazartesi günü refakatsiz sığınma talebinde bulunan çocukların ihtiyaçlarının karşılanmasına odaklandı. 

Geçen sonbahardan bu yana Kıbrıs'ın güneyinde refakatsiz sığınma talebinde bulunan çocuk sayısı 855

Komite üyelerinin Kıbrıs'taki refakatsiz çocukların barınma koşullarına ilişkin sorularını yanıtlayan Sosyal Hizmetler Görevlisi Chara Tapanidou, refakatsiz çocukların yasal vasileri olan Sosyal Yardım Hizmetleri adına, artan göçün bir sonucu olarak ülkede geçen sonbahardan bu yana 855 refakatsiz sığınma talebinde bulunan çocuk bulunduğunu belirtti.

196 çocuk Pournara'da, diğerleri Larnaka ve Baf'ta

Pournara'daki Kabul Merkezi'nin işletilmesinden sorumlu olan İltica Servisi'nden Maria Chrysomila, merkezin şu anda 196 refakatsiz çocuğu barındırdığını, diğerlerinin ise Larnaka ve Baf'taki konaklama alanlarına transfer edildiğini söyledi. Chrysomila ayrıca, tüm savunmasız gruplara yönelik 80 kişi kapasiteli güvenli bir bölge için çalışmaların başlatıldığını bildirdi.

[Güney] Kıbrıs Emniyet Müdürü Stylianos Papatheodorou tartışma sırasında yaptığı konuşmada, 2018'den bugüne kadar 109 refakatsiz kayıp çocuk vakası yaşandığını ve bunların 95'inin tespit edildiğini sözlerine ekledi.

Papatheodorou ayrıca, çoğu durumda kayıp çocuklara yönelik ayrıntıların sadece bir fotoğraftan ibaret olduğunu ve çocukların yanlarında seyahat belgelerinin bulunmaması nedeniyle ayrıntıların bilinmediğini vurguladı.

İnsan Hakları Komitesi Başkanı, AKEL milletvekili Irini Charalambidou, çocukların kaybolmasının çok ciddi bir sorun olduğunu, çocuklardan yararlanmaya çalışanlar olabileceğini söyledi. 

14 çocuk kayıp! Bunlardan 7'si 2021 Ekim- 2022 Nisan arasında kayboldu

Mevcut 14 kayıp vakasının ayrıntılarını veren Charalambidou, 2015-2016 döneminde iki çocuğun kaybolduğunu, 2019 ve 2022 yılları arasında beş çocuğun daha kayıp olarak kaydedildiğini, geri kalan 7 çocuğun ise 2021 Ekim- 2022 Nisan arasında kaybolduğunu belirtti. 

"Kapalı bir hapishanede aylarca çocukları tutamazsınız ve görünüşe göre çocukları gözaltında tutuyorsunuz. Çocukları denetleyecek yetkililer olmalı" dedi.

Polisin çalışmalarına atıfta bulunan Irini Charalambidou, refakatsiz çocuklar için "Daha fazla psikoloğun sürece dahil olması, çocuklara ulaşması, onları dinlemesi, tepkiyi yönetmesi gerekiyor” dedi.

Charalambidou, çoğu vakanın artık gözaltı koşullarına dayanamayan ve buna tepki göstererek başka yere sığınan çocuklardan oluştuğunu belirterek, “çocukları herkesten korumak için onlara bakmalı, onlara gerekli desteği vermeli, onları topluma entegre edebilmemiz için hapishanelerde tutmayı bırakmalıyız" dedi.

Kayıp çocukların bazılarının Kıbrıs'ı terk ettiği ve terk etmeyen diğerlerinin ise kuzeyde olabileceğinden şüpheleniliyor

Ekolojistler Hareketi milletvekili Alexandra Attalidou, “sığınma hakkına sahip olup olmadıklarına bakılmaksızın savunmasız çocuklardan bahsedildiği”ne dikkat çekti ve Polise göre bu çocukların bazılarının Kıbrıs'ı terk ettiğine ve terk etmeyen diğerlerinin ise ‘işgal altındaki’ bölgelerde olabileceğinden şüphelenildiğine vurgu yaptı. Europol, Interpol ve diğer uluslararası kuruluşlarla bu çocukların nerede oldukları hakkında bilgi edinilene kadar Polisin iş birliği içinde çocukları aramaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Attalidou, kayıp çocuklara ilişkin olarak, "Sömürü olduğu açık, Pournara çevresinde çeşitli şeylerin olduğunu duyuyoruz ve devletin bir çocuğu sömüren veya istismar eden her kimse kemiklerini kırması gerektiğine inanıyorum, çünkü bir çocuk nereden gelirse gelsin bunu en vahim suçlardan biri olarak görüyorum. Ve hatta çocuğun kendi yurttaşları bile bundan yararlanabilir ve inanıyorum ki devlet, ister bizim çocuklarımız ister başka ülkelerden gelen çocuklar olsun, ülkemizdeki çocukların sömürülmesine küçük bir boşluk bile bırakmamalıdır" değerlendirmesinde bulundu.
Kaynak: CNA-Cyprus Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın