Dünya

İsrail ve Filistin arasında 2014’ten bu yana ilk kez savaşın eşiğine geliniyor

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar salı günü Filistinli militan grup Hamas’ın Gazze’den İsrail'e yüzlerce roket fırlatmasıyla savaşın eşiğine geldi. İsrail'in düzenlediği hava saldırılarında 10'u çocuk 30 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar salı günü Filistinli militan grup Hamas’ın Gazze’den İsrail'e yüzlerce roket fırlatmasıyla savaşın eşiğine geldi.

İki taraf daha geniş bir çatışmaya hazırlanırken, şu ana kadar hava saldırılarında 25'ten fazla kişinin öldü.

Salı akşamı roketler orta İsrail ve kıyı kenti Tel Aviv'e düştü ve üç İsrailli hayatını kaybetti. 

Gazze'yi kontrol eden Hamas militanları ve İslami Cihad grubu, kıyı ve güney İsrail'deki kasabalara 500'den fazla roket attı ve saldırılarda liman kenti Aşkelon'da en az iki, Rişon LeTisyon kentinde bir kişiyi öldürdü. Tel Aviv nüfusunun büyük bir kısmı da dahil olmak üzere ülkenin bu bölgesinde İsrailliler, hava saldırısı sirenleri tekrar tekrar çalarken sığınaklara veya merdivenlere koştu. İsrail'in güneyindeki okullar kapatıldı.

Hava saldırılarında 10'u çocuk 30 Gazzeli öldürüldü, 200 kişi yaralandı

Saldırı, 2014 savaşından bu yana görülen en ağır hava saldırılarıydı ve Gazze'de daha ağır sonuçlara neden oldu. İsrail ordusu, Gazze'den yapılan roket saldırılarına misilleme olarak 500'den fazla hedefi vurduğunu açıkladı. Salı akşamı Filistin Sağlık Bakanlığı, hava saldırılarında 10'u çocuk 30 Gazzeli'nin öldürüldüğünü ve yaklaşık 200 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail ordusu, öldürülenlerin en az 15'inin Filistinli subay veya savaşçılar olduğunu ileri sürdü. İsrail Ordusu’nın öldürülen çocuklarla ilgili bir soruşturma yürüteceği açıklanırken, İsrail Hamas'ı sivil bölgelere silah yerleştirmek ve sivil bölgelerde sahalar açmakla suçladı.

İslami Cihad, iki komutanının İsrail hava saldırılarında öldürüldüğünü kabul etti. İslami Cihad, saldırılarda ölen 34 yaşındaki Sameh Fahim Haşam el Memlük'ün Gazze'nin kuzeyindeki füze biriminin komutanı olduğunu açıkladı. İsrail hava saldırılarında Hamas'ın askeri istihbarat güvenlik kanadı başkanı Hassan Kaogi ve ikinci komutanı Wail Issa öldürüldüğünü duyuruldu.

Ayrıca İsrail Gazze Tugayı komutanı Bassam Issa, Khan Yunus Tugayı komutanı Rafa Salama ve Hamas istihbarat komutanı Muhammed Yazuri dahil olmak üzere daha üst düzey Hamas yetkililerini de öldürüldüğü ileri sürüldü.

Kudüs ve Gazze'de neler oluyor?

Salı günü ihtilafın hızla azalacağına dair birkaç işaret vardı. Yerel Arap medyasına göre, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler her iki tarafta da hava saldırılarını durdurma çağrısı yapıyordu ve Mısır, ateşkes sağlama umuduyla Gazze'ye bir güvenlik heyeti göndermişti.

Hamas, İsrail polisinin, İslam'ın üçüncü en kutsal yeri olarak kabul edilen ve İsrail-Filistin çatışmasında sık sık parlama noktası olan Kudüs'teki Mescid-i Aksa Camii'ne son zamanlarda İsrail polisinin saldırısına misilleme olarak roket atmaya devam edeceğini bildirdi.

İsrail askeri sözcüsü Hidai Zilberman, İsrail ordusunun “gaza bastığını” ve Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların önümüzdeki günlerde yoğunlaşacağını söyledi.

İsrail ordusu, sekiz yedek sınır polis taburunu göreve çağırmasının yanı sıra, çeşitli birimlerden 5.000 yedek askeri harekete geçirmek için hükümet onayını da aldı. İsrail, Gazze çevresinde daha fazla Demir Kubbe anti-roket sistemi konuşlandırdığını da kaydetti. Ordu, sistemin şu ana kadar İsrail'e atılan roketlerin yüzde 90'ından fazlasını havada yakalayarak imha ettiğini söyledi.

Doğu Kudüs'teki Şeyh Cerrah mahallesinden birkaç Arap ailenin outurduğu mülklerden tahliye edilecek oluşuyla ilgili gerginliğin arttığı Kudüs'te günler süren çatışmalardan sonra bombardımanlar pazartesi gecesi başlamıştı. İsrail Yüksek Mahkemesi, on yıllardır süren ve İsraillilerin lehine karar verilen bir mülkiyet anlaşmazlığı davasında son kararı vermeye hazırlanırken mahallede neredeyse her gün protestolar arttı.

Ramazan nedeniyle Mescid-i Aksa'ya ibadet için birçok Filistinlinin gelmesi ve Filistinliler ile İsrail polisi arasında çatışma çıkmasıyla son günlerde gerginlikler arttı.

Protestolar İsrail içindeki diğer Arap bölgelerine sıçradı. Yahudi-Arap karışık şehri Lod'da salı günü erken saatlerde Arap protestocular yoldan geçenlere ve polise taş ve havai fişek attı. Ve kimliği açıklanmayan bir adam, Filistin bayrakları taşıyan bir grup Arap protestocuya ateş açtı. Şehrin 25 yaşındaki sakini Musa Hasson vurularak öldürüldü ve diğer dört Arap protestocu da yaralandı.

Hamas'ın üst düzey komutanlarının saldırılarda öldürüldüğü duyuruldu

Saldırıya karıştığından şüphelenilen bir Yahudi ve kimliği belirlenemeyen başka bir erkek polis tarafından gözaltına alındı.

İsrail'in merkezindeki Assaf Harofeh Hastanesi'ne yaralılara eşlik eden yüzlerce Arap protestocu hastaneye taş attı, ekipmanları tahrip etti. Portestocular Yahudi ve Arap sağlık personelini sindirdi. Personel, yaralı hastaları hastanenin farklı yerlerine taşırken, İsrail polisi kalabalığı dağıtmak için şok bombası attı.

Hava saldırıları Gazze'deki 2014 savaşından bu yana İsrail ile Hamas arasındaki en ağır çatışma olarak tarihe geçti ve durumun kontrolden çıkabileceği konusunda uluslararası endişelere yol açtı.

İsrail Savunma Kuvvetleri Twitter'daki resmi hesabından sabaha karşı yaptığı açıklamada, saldırılarda Hamas'ın askeri istihbarat güvenlik kanadı başkanı Hassan Kaogi ve istihbarat biriminin ikinci komutanı Wail Issa'nın öldürüldüğünü duyurdu. Jerusalem Post, ayrıca Gazze Tugayı komutanı Bassam Issa, Khan Yunus Tugayı komutanı Rafa Salama ve Hamas istihbarat komutanı Muhammed Yazuri dahil olmak üzere daha üst düzey Hamas yetkililerinin “ortadan kaldırdığı” nı yazdı.

Kaynaklar: The Washington Post - The Wall Street Journal - Jerusalem Post 

: