Dünya

İngiltere’den Putin’in kız arkadaşına ve eski eşine yaptırım

İngiltere, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kız arkadaşı olduğu söylenen Alina Kabaeva ve eski eşi Lyudmila Ocheretnaya gibi 'yakın çevresine' yaptırım uyguladı.

İngiltere, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kız arkadaşı olduğu söylenen Alina Kabaeva ve eski eşi Lyudmila Ocheretnaya dahil olmak üzere "yakın çevresine" yaptırım uyguladı.

Yeni yaptırımlar, İngiltere hükümetinin Putin'in cömert yaşam tarzını finanse ettiğini açıkladığı 12 kişiyi hedef alıyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, "Putin'in lüks yaşam tarzını destekleyen gölgeli ağı açığa çıkarıyor ve hedef alıyoruz" dedi.

Cuma günü İngiltere, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Moskova'nın Ukrayna'yı sebepsiz yere işgal etmesi üzerine, söylentilere konu olan kız arkadaşı ve eski karısı da dahil olmak üzere "gölgeli ağına" yaptırım uyguladı. 

Yeni yaptırımlar, İngiltere hükümetinin Rus liderin cömert yaşam tarzını finanse ettiğini söylediği ve "sadakatleri karşılığında devlet pozisyonları ve serveti" ile ödüllendirdiği "Putin'in yakın çevresinin derinliklerindeki" 12 kişiyi hedef alıyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss yaptığı açıklamada, "Ukrayna galip gelene kadar Putin'in saldırganlığına yardım ve yataklık eden herkese yaptırım uygulamaya devam edeceğiz" dedi.

Resmi kayıtlarda Putin’in sadece St. Petersburg'da küçük bir ev ve 1950'lerden, Sovyet dönemindne kalma iki arabası var

Putin'in 24 Şubat'ta Ukrayna'ya karşı savaşını başlatmasından bu yana, İngiltere, 140 milyar dolardan fazla değere sahip Rus oligarklar da dahil olmak üzere 1.000'den fazla kişiye ve 100 kuruluşa yaptırım uyguladı.

İngiltere'nin son yaptırım turunda vurulanlar arasında Putin'in  eski bir Olimpiyat jimnastikçisi olan söylentili kız arkadaşı Alina Kabaeva ve eski karısı Lyudmila Ocheretnaya da bulunuyor. 

Kabaeva'nın Rus liderle birkaç çocuğu olduğuna inanılmaktadır.

Kabaeva, en büyük özel Rus medya şirketi olduğu bildirilen Ulusal Medya Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanlığı'na yükseldi

İngiltere hükümeti açıklamasında, "Kabaeva, en büyük özel Rus medya şirketi olduğu bildirilen Ulusal Medya Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanlığı'na yükseldi" denildi ve 39 yaşındaki Kabaeva’nın "Putin ile yakın bir kişisel ilişkisi olduğu iddia edildi" ifadelerine yer verildi.

Eski eşi Ocheretnaya devlete ait kuruluşlarla tercihli iş ilişkilerinden yararlanıyor

İngiltere, Ocheretnaya ve Putin'in ise 2014 yılında boşandığını ve eski eşinin "devlete ait kuruluşlarla tercihli iş ilişkilerinden yararlandığını" belirtti.

Cuma günü yaptırım uygulanan diğer kişiler arasında Kabaeva'nın büyükannesi, Putin'in kuzenleri, yakın arkadaşları ve finansörleri yer alıyor.

İngiltere, resmi kayıtlarda Putin’in St. Petersburg'da küçük bir ev ve 1950'lerden kalma iki Sovyet dönemi arabası olmak üzere "mütevazı" varlıklar gösterdiğini açıkladı.

İngiliz Hükümeti, “Gerçekte, Putin, ailesi, çocukluk arkadaşları ve Putin’in yönetiminden yararlanan ve böylece yaşam tarzını destekleyen bir seçkinler grubu tarafından destekleniyor. Bu kişilerin ödülü, resmi konumlarının çok ötesine uzanan Rus devlet işleri üzerinde etkiye sahip olmalarıdır” dedi.
Kaynak: Business Insider

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın