Dünya

İngiltere rüşvet veren sigorta firmasına 7,8 milyon Sterlin ceza kesti

İndirimsiz ceza 11 milyon 259 bin 500 Sterlindi...

İngiltere’nin finans otoritesi (FCA, Financial Conduct Authority), Kolombiya’daki operasyonlarında Kolombiyalı yöneticilere 3 milyon doların üzerinde rüşvet veren İngiltere merkezli sigorta ve reasürans firması JLT Special'a 7 .8 milyon Sterlin para cezası kesti.

JLT Group veya sadece JLT olarak da bilinen Jardine Lloyd Thompson Group, merkezi Londra’da, İngiltere'de bulunan çok uluslu bir İngiliz şirketiydi. Sigorta, reasürans, istihdam avantajları danışmanlığı ve aracılık hizmetleri sunuyordu. Kolombiya’daki yetkililere rüşvet skandalından sonra şirket Nisan 2019'da küresel sigorta ve reasürans şirketi Marsh McLennan tarafından satın alındı.

21 Kasım 2013 ile 6 Haziran 2017 tarihleri arasında, JLTSL ve JLT Re Colombia’nın Panama’da çalıştığı üçüncü taraf bir şirketin işlerin korunması ve güvence altına alınması için Kolombiya’da, devlete ait bir sigorta firmasındaki hükümet yetkililerine 3 milyon dolardan fazla ödeme yaptığı belirlenmişti.

FCA, JLTSL'nin işlerini ve risklerini sorumlu ve etkin bir şekilde yönetemediğini tespit etti.

FCA’nin Uygulama ve Piyasa Gözetimi İcra Direktörü Mark Steward, JLT Speciality'nin gevşek kontrollerinin, “nihayetinde, paranın yozlaşmış yetkililerin ceplerine akmasına” neden olduğunu söyledi.

FCA, JLTSL'nin Haziran 2017'deki soruşturma sırasında kuruma yardımcı olması, araştırmacıların JLT Group'un iç soruşturmasından materyallere erişmelerini sağlaması gibi faktörlerin hafifletici faktörler olduğuna karar vererek, 11.259.500 Sterlinlik orijinal cezada % 30'luk bir indirim yaptı.

Kaynak: FCA

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın