Dünya

HDP İzmir il binasına giren saldırganın öldürdüğü Deniz Poyraz’a son veda…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il binasına yönelik saldırıda Onur Gencer tarafından katledilen Deniz Poyraz son yolculuğuna uğurlandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il binasına yönelik saldırıda Onur Gencer'in dün öldürdüğü partili Deniz Poyraz'ın cenaze namazı Kadıfekale Camii'nde kılınan ikindi namazının ardından defnedildi. 

Poyraz'ın cenazesini ilk olarak oturduğu mahallede karşılayan yüzlerce kişi, "Şehit namirin" sloganlarıyla aile evine doğru yürüyüşe geçti.

Yüzlerce kişi Deniz ile yürüdü

Kalabalık sık sık "Denizler ölmez" sloganları attı.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar, HDP ve CHP Milletvekilleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, SOL Parti, EMEP, TİP, KESK temsilcileri ve birçok isim katıldı.

Kalabalık "Faşizme karşı omuz omuza" sloganlarıyla cenazeyi Buca'daki mezarlığa götürdü. 

"Kimse buna provokasyon demesin"

HDP Genel Başkanı Pervin Buldan, "Kimse provokasyon demesin, bu apaçık bir katliamdır. 'Bunlar daha iyi günleriniz' diyenlerin, televizyonlarda HDP'ye küfür edenler bu cinayetleri onaylayanlardır" dedi.

Tunç Soyer: Eğilmeyeceğiz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer  "Bu kurşunlar hepimize, birlikteliğimize, kardeşliğimize sıkıldı" derken ekledi:

"Asla eğilmeyeceğiz, birlikteliğe devam edeceğiz"

Poyraz'ın cenazesi kadınların omuzlarında

Konuşmaların ardından Poyraz'ın cenazesini kadınlar omuzlarına aldı ve cenaze aracına yükledi. Poyraz'ın cenazesi Buca'daki Kaynarlar Mezarlığı'nda, "faşizme karşı omuz omuza", "Kadın yaşam özgürlük", "HDP halktır halk burada", sloganları ile defnedildi. 
Kaynak: Bianet, Pınar Tarcan

 

Deniz Poyraz'ı öldürrdüğünü itiraf eden SADAT tarafından özel eğitimden geçirildiği iddia edilen Onur Gencer. SADAT iddiaları reddetti.

HDP il başkanlığında Deniz Poyraz'ı öldüren Onur Gencer, ifadesinde "Amacım birkaç kişiyi orada bulabilmekti. Ancak sadece 1 kişi oradaydı. Buraya da PKK'lıların geldiğini düşündüğümden herhangi bir ayrım yapmadım. Başka kişiler de olsaydı onlara da ateş edecektim" dedi. HDP binası saldırısından önce, keşif amaçlı bir İngilizce kursuna kayıt olduğunu dile getiren Gencer, geçici silah bulundurma ruhsatına sahip olduğunu da söyledi. 

: