Kıbrıs

Gizli çekimler Kıbrıs’ın güneyini karıştırdı: Program iptal edildi, milletvekili istifa etti

Katar merkezli El Cezire yayın kuruluşunun yatırım karşılığı Kıbrıs Vatandaşlık Programı’na yönelik sızıntı belgeleri yayınlamasından sonra, hayali birinin kimliğine bürünerek yaptığı çekimleri dün yayınlaması ile [Güney] Kıbrıs’taki çok sayıda üst düzey Kıbrıslı Rum yetkili, siyasetçi, avukat ve emlakçı deşifre oldu.

Katar merkezli El Cezire yayın kuruluşunun yatırım karşılığı Kıbrıs Vatandaşlık Programı’na yönelik sızıntı belgeleri yayınlamasından sonra, hayali birinin kimliğine bürünerek yaptığı çekimleri dün yayınlaması ile [Güney] Kıbrıs’taki çok sayıda üst düzey Kıbrıslı yetkili, siyasetçi, avukat ve gayrimenkul geliştiricisi deşifre oldu.

El Cezire muhabirleri hayali bir kimlik yaratarak yaptıkları gizli kayıtlarla, yabancı suçlulara Kıbrıs’ta yatırım yapmaları karşılığında nasıl [Güney] Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı verildiğini ve işin içinde kimlerin olduğunu belgeledi.

Kayıtlarda kurgulanmış suçlu Çinli iş insanının, AKEL milletvekili Christakis Giovanis'ın firması üzerinden nasıl 5 yıldızlı, 7 restoranlı bir otel inşa ederek [Güney] Kıbrıs'a yatırım yapacağı ve avukatların Çinli iş insanın kara parasının başka şirketler ya da eşi gibi Çinli akrabaları üzerinden hangi yasal yollarla aklanacağına dair kadar tüm detaylar görüşülüyor.

Çekimlerde, Kıbrıslı Rum avukat Anderas Pittadjis, Kıbrıs'ın güneyinde isim ve soyadları değiştirilerek vatandaşlığa alınanlar olduğunu ileri sürüyor. Avukat, bunun için aranan kişinin bir kağıt imzalanmasının yeterli olduğunu ve o kişiyi eski adıyla daha sonra dünyada kimsenin bulamayacağını belirtiyor. İddialar doğruysa ki öyle görünüyor, Kıbrıs'ın güneyinde suçlular başka kimlikler edinerek, kendilerine verilen yeni vatandaşlıklarla yaşayabiliyor ve dünyanın her tarafına yeni kimlikleri ile birer AB vatandaşı olarak gidebiliyorlar.

Kimlik gizlenerek yapılan çekimlerde [Güney] Kıbrıs Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi Başkanı Demetris Syllouris ve aynı zamanda ülkenin en büyük gayrimenkul şirketinin sahibi olan AKEL milletvekili Christakis Giovanis de bulunuyor. 

İfşanın ardından acilen toplanan kabinede Maliye ve İçişleri bakanlarının önerisiyle, 'yatırım programı hükümlerinin kötüye kullanılması ve istismar edilmesi' nedeniyle programın 1 Kasım 2020 itibarıyla sonlandırılmasına karar verildi. 

[Güney] Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti Sözcüsü Kyriacos Koushos’un duyurduğu açıklamadan sonra Akel Milletvekili Christakis Giovanis bugün hem milletvekilliğinden hem de partisi AKEL’in Merkez Komitesi Üyeliği’nden istifa etti.  [Güney] Kıbrıs Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi Başkanı Demetris Syllouris ise Hükümet tarafından soruşturulana kadar görevlerini yerine getirmekten çekileceğini belirterek, "Kıbrıs halkına iletilen bu nahoş görüntü için alenen özür dilemek istediğini" açıkladı.

Aşağıda izleyebileceğiniz El Cezire’nin dün yayınladığı kayıtlarda, kendilerini gizleyen ve başkasının kimliğine bürünen muhabirler Çin’de rüşvet ve para aklama suçlarını işlemiş, 7 sene hapis cezası almış ve Hong Kong’da yaşayan bir Çinli olarak kurguladıkları bir suçlunun yatırım karşılığı Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı alması için girişimde bulunuyor.

Çekimlerde, Hong Kong'da yürürlüğe giren yeni yasa ile Çin'de suç işleyenlerin iadesinin yapılabileceği ve ismi gizli tutulan Çinli iş insanının bu nedenle [Güney] Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı almayı düşündüğü şeklinde uydurma bir hikaye ile Kıbrıslı Rum siyasiler, avukatlar ve emlakçıların rahatlıkla kandırılabildiği görülüyor. Kıbrıs'la bağlantı İngiltere'den ve Kıbrıs'ta faaliyet gösteren bir İngiliz emlak şirketi aracılığıyla kuruluyor.

Kimlik değiştiren muhabirler İngiltere'den daha önce polislik yapan bir İngilize aynı uydurma hikaye ile ulaşıyor ve eski İngiliz polis aracılığıyla güneydeki İngiliz emlak şirketiyle iletişime geçerek, Kıbrıslı Rum avukatlara ve siyasilerle kontak kuruyorlar. Güneydeki bir yemek sırasında avukatların siyasilerle vatandaşlık işlerini nasıl hallettikleri aktarılıyor.

Sonraki çekimlerde AKEL milletvekili ve AKEL Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Christakis Giovanis’in evinde [Güney] Kıbrıs Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi Başkanı Demetris Syllouris ile buluşuluyor ve hayali Çinli işadamının sorunu konuşuluyor. 

Temsilciler Meclisi Başkanı Syllouris görüntülerde, Çin’de aranan iş insanın kayıtları Europol’a (Avrupa Polis Teşkilatı) düşmemişse yatırım karşılığı sorunun çözülebileceğini ya da Kıbrıs’a yatırım yapıp başka AB üyesi ülkelerden AB pasaportu almasına yardımcı olabileceğini ancak yatırımın [Güney] Kıbrıs'a yapılmasının şart olduğunu söylüyor. Syllouris kurgusal Çinli iş insanına, aracısı olduğunu zannettiği kişiyle bir mesaj da gönderiyor: “Benim adımı veya başkasının adını söylemeden Kıbrıs'tan tam destek alacağını ona söyleyebilirsin. Herhangi bir düzeyde - politik, ekonomik, sosyal, her şey - tamam mı?” 

Evde yemek yedikleri salondan kalkarak özel bir odaya geçen Meclis Başkanı Syllouris, AKEL milletvekili Giovanis ve beraberindekiler konuyu daha ayrınıtlı konuşmaya başlıyor. Syllouris'in o dönem İçişleri Bakan Yardımcılığı görevini yürüten Kypros Kiprianu ile özel olarak görüşeceğini ve kendisinin oluru alınmazsa en kötü ihtimal Çinli iş insanının eşinin yatırım karşılığı vatandaş yapılabileceğini söylediği belgeleniyor. Syllouris, kadının üzerinden sonra eşinin de yurttaş yapılabileceğini belirtiyor ve ekliyor: ‘Sorunu % 100 çözerim diyemem ama % 99 çözerim!’ Syllouris, aynı zamanda konunun tamamen gizli kalması gerektiğini,  koruması gereken bir ismi olduğunu da vurguluyor.

Gizli çekimlerin 2019 yılının Ekim ayında yapıldığı belirlendi.

El Cezire'nin yaptığı gizli çekimler 4. dakika 22. saniyeden itibaren başlıyor:

 

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın