Dünya

Emekli polis müfettişi Gülay Çekici’ye hapis

Emekli Polis Müfettişi Gülay Çekici, Girne Ağır Ceza mahkemesi tarafından suçlu bulunup 8 yıl hapis cezası ile cezalandırıldı.

‘Haksız Mal Edinme’, ‘Kamu Görevlisinin rüşvet talebi’, ‘Gizli bilgilerin ifşası ile Görevi Kötüye kullanma’, ‘Kamu görevlisi tarafından sirkat’, ‘Kamu Görevlisi tarafından rüşvet alma’, ‘Suç gelirini aklamak’ ve ‘Gerçeğe aykırı mal bildirimi’ suçlamalarıyla aleyhine soruşturma başlatılan emekli polis müfettişi Gülay Çekici, kararın okunması için bugün yeniden mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Emekli polis müfettişi Gülay Çekici, Girne Ağır Ceza mahkemesi tarafından suçlu bulunup 8 yıl hapis cezası ile cezalandırıldı.

Dava sırasında, TC, KKTC ve Güney Kıbrıs vatandaşı olan Gülay Çekici’nin Güney Kıbrıs’ta ABD elçiliğine başvuru yapıp, 10 yıllık vize aldığı belirlenmiş ve polis, emekli polis müfettişinin rüşvet talep ettiğine ilişkin ses kaydı olduğunu açıklamıştı. 

Çekici’nin avukatlarından Derviş Akter Çekici aleyhine yeterli şahadet olmadığını savunmuştu. 

Mahkemede yeminli şahadet veren Gülay Çekici, hayatını yolsuzluklara ve hukuka adadığını söyleyerek, her celseye geleceğini ve kendisine kurulan komploya karşı mücadele vereceğini ifade etmiş ve oğluyla tatile gitmek için vize aldığını öne sürmüştü.

1974 yılında Bursa’da doğan Gülay Bayram Çekici, 1993 yılında Polis Örgütü’ne katılmış, 2013 yılında müfettişlik rütbesine atanmıştı.

2015 yılında, Türkiye Emniyet Genel Müdürlüğü, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın düzenlediği 'Siber Suç Tahkikatları' staj programını başlarıyla tamamlayan Çekici, 2016 yılında Akdeniz Karpaz Üniversitesi İşletme Bölümü'nde yaptığı Yüksek Lisans eğitimini okul birincisi olarak bitirmişti.

Gülay Bayram Çekici, bilişim suçları konusunda KKTC genelinde birçok soruşturmada yer almıştır ve Akdeniz Karpaz Üniversitesi’nde yüksek lisansını yapmıştır. 

Çekici’nin ‘KKTC’de Bilişim Suçları, Bilişim Sistemleri Yoluyla İşlenen suçlar ve Adli Bilişim’ adlı tezi üniversite tarafından yayınlamış ve kitaplaştırılan tez, 2017 yılında basılarak Işık Kitabevi tarafından dağıtılmıştır.

: