Özel Haber

Ediz Aytan, Bulut Akacan, Emre Kadri ve Ayşegül Baybars'a soruyoruz:

Mali Polis eski müdürü Ediz Aytan, Bulut Akacan, avukat Emre Kadri ve İçişleri eski bakanı Ayşegül Baybars'a sorularımız var!

KKTC’de suç gelirlerini akladığı ileri sürülen Avustralyalı uyuşturucu kaçakçısı Mark Douglas Buddle’la iş birlikleri nedeniyle Halil Kahraman, Buddle’ın avukatı Emre Kadri ve avukat Batur Sağlamer’e 13 Eylül 2022’de yurt dışı çıkış yasağı konulmuştu. 

Soruşturma kapsamında Buddle'a 3 daire sattığı öne sürülen ancak Mahkeme’ye çıkarılmayan bir isim ise dikkat çekmişti:

Bulut Akacan.

Mali Polis’in başına Ediz Aytan’ın getirildiği dönemde Bulut Akacan’ın neden suçlanmadığı sorgulanmıştı

Akacan’ın etrafına ‘Mark Buddle’a ben mal satmadım. İstanbul’daki lüks dairesi ile “takas” yaptık. Madem ben şüpheliyim neden Mali Polis bana bu konuda dava okumuyor’ dediği aktarılmıştı. Bulut Akacan’ın Buddle’a daireleri satan Adalet Trading Ltd’nin ortağı bile olmadığını iddia ettiği öğrenilmişti. 

Halil Kahraman, avukat Emre Kadri ve avukat Batur Sağlamer, Mali Polis’in başında Osman Kayabaşı varken Mahkeme’ye çıkarılmıştı.

Kayabaşı’nın başka bir göreve tayini çıkıp, Ediz Aytan’ın Mali Polis’e müdür olması sonrasında Akacan dosyası ilerletilmemişti. 

Bu da Akacan’ın söylediklerinin doğru olabileceği ihtimalini güçlendirmişti.

Fakat dün ilginç bir gelişme yaşandı: Diğer sanıklardan 13 ay sonra Bulut Akacan dün Mahkeme’ye çıkarıldı ve Mahkeme tarafından Akacan’a yurt dışı yasağı kondu.

Bulut Akacan'ın yanı sıra Mark Buddle’ın o dönemki avukatı Emre Kadri'nin de benzer ifadeler kullandığına dair bir duyum vardı.

FEO Elegance’da Mark Buddle’a verilen 3 dairenin İstanbul’da Buddle’a ait lüks bir daire ile ‘takas edildiği’, Tapu’ya sunulan sözleşmede ‘takas’ ifadesinin geçtiği ileri sürülüyordu.

Dünkü teminat duruşmasında Bulut Akacan ve avukatı Serhan Çınar aynı iddiayı gündeme getirdi. Çınar Mahkeme’ye, “Mark Douglas Buddle’ın İstanbul’daki evine karşı, buradaki daireler verildi. Parayla alışveriş söz konusu değil, takas yöntemi ile daireler verilecekti ancak Mark Douglas Buddle’la ilgili gelişmelerden dolayı takas gerçekleşmedi” iddiasında bulundu.

Madem öyle, gelsin sorular:

Soru 1: Bulut Akacan, Adalet Trading Ltd’nin 29.03.2021 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile şirketin tüm satışlarında tek yetkili kılınmadı mı?

Soru 2: Satışa ilişkin beyanda Mark Buddle’dan 1 milyon 200 bin doların ‘peşin’ alındığı yazmıyor mu?

Soru 3: Sözleşmenin herhangi bir maddesinde ‘takas’ ibaresi geçmiyor halbuki değil mi?

Soru 4: 21.09.2021 tarihli satış sözleşmesine Mark Buddle’ı temsilen avukat Emre Kadri’nin ofisinden Cemre Alicik ve Adalet Trading’i temsilen Bulut Akacan imza atmamış mıydı?

Soru 5: Avukat Cemre Alicik, İçişleri eski bakanı Ayşegül Baybars’ın yakın akrabası değil midir?

Soru 6: Mali Polis’in müdürü değişmeden önce diğer sanıklara dava açılmışken, neden Mali Polis’in başına Ediz Aytan geçtikten sonra Bulut Akacan’a dava okunmadı? Ediz Aytan Mali Polis’in başından ayrıldıktan sonra niçin şimdi Akacan’a dava açıldı?

Soru 7: Bulut Akacan yabancılara 3 adet daire satışına iznin bittiği bir dönemde nasıl oldu da yabancı Mark Buddle’ın vekili ile 3 adet dairenin satış sözleşmesini imzaladı?

Soru 8: Eski İçişleri bakanı Ayşegül Baybars’ın eşi avukat Emre Kadri ve yakın arkadaşı avukat Batur Sağlamer Mark Buddle’a KKTC’de 3 daire birden alabileceği tavsiyesini mi vermişti?

Soru 9: İçişleri eski bakanı Ayşegül Baybars’ın bakanlığı döneminde Baybars’ın önerisi ile yabancılara sadece 30 Nisan 2019’dan 31 Aralık 2019’a kadar 8 ay boyunca 3 adet konut alma hakkı tanınmamış mıydı? 

Soru 10: 21.09.2021 tarihinde yapılmış, 6 Ekim 2021’de Tapu Dairesi’ne sunulmuş sözleşmede 3 adet daire o tarihlerde yürürlükteki yasaya aykırı olarak mı satılmaya çalışıldı?

Soru 11: Yine Ayşegül Baybars'ın önerisi ve pandemide ‘konut stokunu tüketmek’ gerekçesi ile 12 Haziran 2020’de Meclis’e sunulan değişiklik yasa tasarısı ve 15 Haziran 2020’de alınan ivedilik kararı ile 31.12.2022 tarihine kadar geçerli olmak üzere yabancılara daire satın alma hakkı 3’den 4’e çıkarılmaya çalışılmamış mıydı?

Soru 12: Ayşegül Baybars pandemi ortada yokken de pandemi döneminde de yabancılara daire satışının sürekli artırılmasını isteyen bir politikacı değil miydi?

Soru 13: Baybars’ın yabancılara mal satışına azami destek oluşu ile avukat eşi Emre Kadri ve eşinin pek yakın arkadaşı avukat Batur Sağlamer’in aynı dönemlerde yabancılara çokça mülk satış sözleşmesi hazırlaması tesadüf müydü?

Soru 14: Ayşegül Baybars o zamanlar üyesi olduğu Halkın Partisi’nin UBP-HP koalisyonundan ayrılmasını gerçekte hiç istememişti değil mi? 9 Aralık 2020’de İçişleri Bakanlığı görevine çok üzülerek veda etmemiş miydi?

Bu haber Can Sarvan ve Serdinç Maypa'nın katkıları ile hazırlanmıştır.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın