Kıbrıs

Bugünkü Avrupa Parlamentosu seçimlerinde öğlen oy verilmeyecek

Kıbrıs'ı Avrupa Parlamentosu'nda temsil edecek altı milletvekili bugün seçiliyor. 

Avrupa Parlamentosu'nda Kıbrıs'ı temsil edecek altı milletvekili bugün seçiliyor. 

Güney Kıbrıs’ta ve Kıbrıs dışında Yunanistan, Birleşik Krallık ve Belçika'daki sandıklarda yapılacak oylamada toplam 698 bin 896 seçmen oy kullanacak.

Oy kullanma hakkına sahip 103 bin 281 Kıbrıslı Türk, 568 bin 608 Kıbrıslı Rum seçmen bulunuyor. 

Toplam 103 bin 281 Kıbrıslı Türk seçmen arasında güneyde yaşayan ve güney Kıbrıs’ta kayıtlı Kıbrıslı Türk seçmen sayısının 834 olduğu açıklandı. 

Ayrıca kuzeyde yaşayan ve oy kullanma hakkına sahip Kıbrıslı Rum ve Maronit sayısının 252 olduğu kaydedildi.

Kıbrıs'ta ikamet eden ve ilgili özel seçmen kütüklerinde kayıtlı olan Avrupa Birliği'nin diğer üye devletlerinin 26.755 vatandaşı da bu seçimlerde oy kullanma hakkına sahip.

Kıbrıs’ı temsil edecek 6 milletvekili arasında üç Kıbrıslı Türk aday bulunuyor.

Toplam 61 aday arasında Akel-Sol-Toplumsal İttifak'tan mevcut milletvekili Niyazi Kızılyürek, iki toplumlu Volt partisinin Genel Sekreteri Hulusi Kilim ve Yeşiller Partisi'nden Oz Karahan olmak üzere üç Kıbrıslı Türk aday yer alıyor.

Sorunsuz bir şekilde bu sabah başlayan oylamaya öğlen 12:00-13:00 arasında ara verilecek. Oylama, aradan sonra saat 18:00’e kadar devam edecek.

Seçim merkezleri Kıbrıs dışında da faaliyet gösterecek. Yunanistan, Birleşik Krallık ve Belçika'da kayıtlı 4.643 seçmen oy kullanabilecek.

Seçmenler tercih ettiği bireysel adayın bulunduğu sütununun yanındaki küçük dikdörtgenin içinde "x" veya "+" veya "√" sembollerinden birini işaretleyerek oy kullanabilecek.

Seçimde aynı zamanda güneydeki il özerk kuruluşlarının başkanları, belediye başkanları, başkan yardımcıları ve belediye meclis üyeleri, okul kurulu üyeleri, topluluk liderleri, topluluk konseyleri üyeleri de seçiliyor.

Bu nedenle her oy pusulasının farklı bir rengi bulunuyor. Avrupa Parlamentosu üyeleri için mavi oy pusulasının alınması gerekiyor.

Seçim sonuçları bu akşam saat 19:30’da açıklanmaya başlanacak.

Kaynak: Politis

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın