Dünya

BMGK, Kiev'deki çocuk hastanesi saldırısının ardından toplanıyor

Rusya'nın füze saldırılarında Ukrayna'nın en büyük çocuk hastanesi ağır hasar aldı.

Rus kuvvetleri pazartesi günü Ukrayna’nın başkenti Kiev de dahil olmak üzere Ukrayna'nın birçok şehrine 40'tan fazla füze ateşledi. Saldırılarda Ukrayna'nın en büyük çocuk hastanesi ağır hasar aldı.

Saldırının ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi salı günü Fransa, İngiltere, Ekvador, Slovenya ve ABD'nin talebi üzerine toplanacak.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı'na göre, Rusya'nın pazartesi günü düzenlediği füze saldırısında biri doktor 36 kişi öldü ve 140 kişi yaralandı.

Ukrayna'nın en büyük çocuk hastanesi, her yıl 20.000 çocuğun tedavi gördüğü Kiev'deki Okhmatdyt Pediatri Hastanesi Rus füze saldırısında ağır hasar gördü.

Hastanedeki ameliyathaneler, toksikoloji bölümünün tamamı ve bazı hastaların hayatta kalması için gerekli olan ekipmanlar kullanılamaz hale geldi. 

Diğer binaların da hasar gördüğünü ve çocukların başka hastanelere tahliye edildiğini belirten bir yetkili, biri doktor olmak üzere iki kişinin öldüğünü, yedisi çocuk olmak üzere yirmi kadar yaralandığını bildirdi.

Kiev'deki Okhmatdyt Pediatri Hastanesi ve hastaları yararına 2 milyon Euro'dan fazla bağış toplandı

Ukrayna bağış formu United24 platformu tarafından başlatılan bir girişimin parçası olarak, Kiev'deki Okhmatdyt Pediatri Hastanesi’nin yeniden inşası ve hastalara yardım edilmesi için üç saat içinde 100 milyondan fazla Grivnası eşdeğeri olarak 2,3 milyon Euro toplandı.

Almanya Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, pazartesi günü füze saldırısına uğrayan Kiev'deki hastanede tedavi gören çocukların Almanya'ya nakledileceğini duyurdu.

Alman bakan X’ten yaptığı paylaşımda, “Ukrayna Sağlık Bakanı Viktor Lyachko'ya, ihtiyaç sahibi hasta çocukları her zaman karşılayacağımız sözünü verdim. Bir sonraki kurtarma uçuşu çarşamba günü yapılacak. Putin bir çocuk hastanesine kasten saldırarak savaş suçlusu olduğunu bir kez daha gösterdi” diye yazdı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Rus füze saldırılarını kınadı.
Kaynak: Le Monde

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın