Dünya

Bloomberg: 'Görevden alınan Türkiye Merkez Başkanı Yardımcısı Küçük faiz indirime karşıydı'

Bloomberg dün Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden alınan TCMB Başkan Yardımcısı Dr. Uğur Namık Küçük'ün faiz indirimine karşı duran tek üye olduğunu ileri sürdü.

Dün akşam piyasaların kapanmasının ardından yurt içi piyasalar adına oldukça hareketli saatler yaşanırken dolar/TL, tarihi zirvesini yükseltmeye devam etti. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Kavcıoğlu ile görüşmesi ve TCMB'de 3 ismin görevden alınmasıyla birlikte gün içerisinde 9,10 seviyesiyle rekor yenileyen dolar/TL, 9,1885'e kadar fırladı. Euro/TL de 10,66'ya kadar çıkarken tarihi zirvesi 10,76'ya bir adım daha yaklaştı. Sterlin/TL ise 12,59'u gördü.

Bu sabah saatlerinde kurlar bir miktar gevşerken zirvenin altında yüksek oynaklık dikkat çekiyor. Saat 09:30 sularında 9,18 sınırına bir kez daha dayanan dolar/TL, yurt içi piyasaların açıldığı dakikalarda 9,13 seviyesindeydi. Aynı dakikalarda euro/TL ise 10,63 civarında, sterlin/TL ise 12,58'den işlem görüyordu.

Gece Resmi Gazete’de Merkez Bankası’ndan 3 ismin görevden alındığı kararı yayınlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü'nde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nu kabul etti. Görüşmenin ardından gece Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile Merkez Bankası'nda bazı görev değişikleri yapıldı. 

TCMB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Tümen, TCMB Başkan Yardımcısı Dr. Uğur Namık Küçük, Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevden alındı. TCMB Başkan Yardımcılığına Taha Çakmak ve Para Politikası Üyeliğine ise Prof. Dr. Yusuf Tuna atandı.

'Küçük faiz indirimine karşı çıkan tek üyeydi'

Bloomberg isminin gizli tutulmasını isteyen bir kaynağa dayandırdığı haberinde, görevden alınanlar arasında yer alan TCMB Başkan Yardımcısı Dr. Uğur Namık Küçük’ün, Kavcıoğlu'nun geçen ayki sürpriz faiz indirimine karşı oy kullanan tek komite üyesi olduğunu ileri sürdü.

'Faiz daha da düşürülecek beklentisi oluştu'

Bloomberg, 21 Ekim’deki TCMB Para Politikaları toplantısında faiz indirimi beklentisi oluştuğuna haberinde vurgu yaptı. Kaynaklarından aldığı bilgiye göre ‘Erdoğan'ın faiz indirimine devam etme çağrılarına katılmayan üyelerden kurtulduğu’ yorumunu yaptı ve 'Erdoğan, faiz oranlarını düşürmenin daha düşük enflasyona yol açacağına dair alışılmadık bir teoriyi benimsiyor' ifadelerini kullandı.

Görevden almalar sonrasında, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bankanın borçlanma maliyetlerini düşürmeye devam etmesi gerektiğini yönündeki görüşlerinin banka üzerinde daha fazla etki göstereceği tahmin ediliyor.

Kavcıoğlu, tüketici enflasyonunun %19,6'ya yükseldiği eylül ayında gösterge faizini beklenmedik bir şekilde 100 baz puan düşürerek %18'e çekmiş anacak göreve geldiği yaklaşık altı ay boyunca faiz oranını olduğu gibi korumuştu.

Kaynaklar: Bloomberg - Dünya

: