Dünya

ABD: Üniversite rektörü astı kadın çalışanla ilişkisinden ötürü görevden alındı

ABD’de Michigan Üniversitesi Mütevelli Heyeti bir üniversite çalışanı ile olan ilişkisine dair başlattığı soruşturmanın ardından cumartesi günü rektör Mark Schlissel'i görevden aldı.

ABD’de Michigan Üniversitesi Mütevelli Heyeti bir üniversite çalışanı ile olan ilişkisine dair başlattığı soruşturmanın ardından cumartesi günü rektör Mark Schlissel'i görevden aldı.

Mütevelli Heyeti, kamuya açıklanan ve rektöre hitaben yazılmış mektubunda, yıllar boyunca Dr. Schlissel'in üniversite e-posta hesabını "bu astla Üniversitenin itibarı ve itibarına aykırı bir şekilde iletişim kurmak için" kullandığını belirtti. Mektuba göre, Dr. Schlissel bu sebeplerden dolayı görevden alındı.

Heyet üyeleri Dr. Schlissel'in bir çalışanla "uygunsuz bir ilişki" yaşamış olabileceğine dair isimsiz bir ihbar aldıktan sonra aralık ayında soruşturmaya başlatmıştı.

Kurul, e-postaların, rektörün Michigan Üniversitesi'nin resmi e-mail sistemini uygunsuz bir tonla ve uygunsuz bir dille "astı ile kişisel bir ilişki sürdürmek ve yürütmek için bir araç olarak" kullandığını gösterdiğini vurguladı.

Kurul ayrıca cinsel imalar içeren mesajları ve hatta yerel pizza ve Hint restoranlarından gelen siparişlerin makbuzlarını da yayınladı.

Bunlar arasında rektörün Eylül 2019'da “Günlük New Yorkluların Cinsel Fantezileri” başlıklı bir New Yorker makalesini paylaşması; Nisan 2020'de, diğer kişinin “Ah evet!!” yazan e-postasına karşılık "Bunu söylemene bayılıyorum" cevabını vermesi; Temmuz 2021'de diğer kişi "Kalbim ağrıyor" diye yazarken Dr. Schlissel’in kendisinin de aynı ağrıyı çektiğini söylemesi ancak “bu benim hatam olduğundan ve ben de acı çekiyor olsam da, hiç de aynı değil. Hâlâ bir yolunu bulabilecek kadar güçlü olmayı diliyorum” diye yazması; 1 Eylül 2021'de astın resmi üniversite e-posta adresine kendisinden "daha seksi" olarak bahsetmesi; 4 Kasım 2021'de astına gönderdiği e-postada resmi görevlerinin bir parçası olarak katılmayı planladığı Michigan basketbol maçına gidemediği için hayal kırıklığını belirtip, “Gitmeyi kabul etmemin tek nedeni seninle gitmekti. Bana komplo" diye yazması örnek olarak gösterildi.

İmmünolog Dr. Schlissel, 2014'ten beri üniversitenin başkandıyı. Daha önce, 2022-2023 eğitim öğretim yılının sonunda görevi bırakmayı planladığını açıklamıştı.

2002'den 2014'e kadar başkan olarak görev yapan Mary Sue Coleman, derhal görevden alınan rektörün yerine seçilerek atandı.

Dr. Schlissel'in ayrılışı, 20'den fazla kadının görevi kötüye kullanma iddiaları üzerine müdürü Martin Philbert'i görevden almasından bir yıldan kısa bir süre sonra gerçekleşti.

Kurul, Dr. Schlissel'e işten çıkarılma hakkında bilgi veren mektubunda bu skandala ilişkin yorumlarına da atıfta bulundu ve okulu cinsel tacizden ve diğer uygunsuz davranışlardan kurtaracağına dair açıklamaları ışığında davranışının özellikle korkunç olduğunu kaydetti.
Kaynak: Wall Street Journal

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın