Özel Haber

170 evraklı dava!

7 sene sonra açılan dava, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediyor...

Resmi evrakta sahteleme yaptığı ve sahtelenmiş evrağı tedavüle sürdüğü iddiasıyla Ağır Ceza’da yargılanan Tekin Arhun bugün de Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ndeydi. 

Ağır Cezalık bir suç işlemiş olabileceği için Kıbrıs Capital Bank’daki hisselerini aile üyelerine devretmek zorunda kalan, bankacılığın yanı sıra inşaat, sigortacılık, reasürans, araba satışı ve marketçilik alanlarında da faaliyet gösteren Tekin Arhun aleyhinde gayri yasal faizcilik/tefecilik, hile ve kasa fişinde oynama yaptığı vb. birçok Mahkeme kararı verilmiş bulunuyor. Arhun'un ayrıca yasa dışı gizli kayıt yaptığı ileri sürülen 14 Kasım'da görülmeye başlanacak bir başka davası daha mevcut.

Yargıç Fadıl Aksun başkanlığındaki Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Atilla Enver Etkin hazır bulundu.

Tekin Arhun’la birlikte Turgut Bora Muslu’nun da yargılandığı davada, Başsavcılık tarafından sanıkların avukatlarına incelemeleri için verilecek 170 evrakla birlikte, evrakların sıralamasını içeren bir indeksin de hazırlanması talep edildi. 

Tekin Arhun'un avukatlarından Serhan Çınar’ın Başsavcılık’tan bir başka belgenin evraklara dahil edilmesini Mahkeme huzurunda, yargıçların önünde istemesi ise dikkat çekti.

Mahkeme, belgelerin indeksi ile birlikte sanık avukatlarına teslimi için 25 Kasım’a ertelendi.

Tekin Arhun'un avukatları Kıvanç Rıza, Serhan Çınar ve Muhabbet Mevsimler ve Turgut Bora Muslu’nın avukatı Süleyman Dolmacı daha önce sanıkların Ağır Ceza’ya havale edilmesi kararırının yanlış olduğu iddiası ile Yüksek Mahkeme’ye başvurmuşlardı. 

Yüksek Mahkeme tarafından, Ağır Ceza’ya havale kararının doğru olup olmadığını değerlendirecek davanın ilk duruşması ise 30 Kasım’da görülecek.

Ne olmuştu?

Bafra Atık Su Arıtma Tesisi yapımı projesinde inşaatı KKTC Bakanlar Kurulu'nun kararıyla denetleyen, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Geliştirme Vakfı’na bağlı kontrolör EBİ’nin (Elektronik Bilgisayar İnşaat ve Turizm Yatırım Ticaret ve Sanayi A.Ş) 05/06/2006 ve 07/07/2006 tarihlerini kapsayan ay için hazırladığı raporun 3 ve 4’üncü sayfalarının, 05.12.2003 ve 13.12.2013 tarihleri arasında Tekin Arhun tarafından bazı cümlelerin çıkartılması suretiyle sahtelendiği iddia edilmiş ve Başsavcılık sanıklar Tekin Arhun ve Turizm Planlama Dairesi eski müdürü Turgut Bora Muslu’yu 23 suçla itham etmşti.

Turizm Bakanlığı'nda bulunan rapor sanık 1 Turgut Bora Muslu tarafından sanık 2 Tekin Arhun'a verilmiş ve Bakanlığa iade edilmeden önce sahtelenen raporda Tekin Arhun ve şoförü Yılmaz Cefa'nın parmak izleri olduğu bulgulanmıştı.

Sahtelemenin 2014 yılında tespit edildiğini ve Tekin Arhun ve Turizm Planlama Dairesi eski müdürü Turgut Bora Muslu'ya 2014 yılında Polis'in dava okuduğunu Mikro-Makro ortaya çıkarmıştı.

Polis'in 2014'de okuduğu davanın dosyasının, bir türlü bitirilmeyen eksiklikler olduğu söylemiyle 7 sene tamamlanmamış gibi gösterildiği şeklinde birçok spekülasyon ve iddia ortaya atılmıştı. Dosya kamuoyunda yıllarca gündeme getirilmiş ve sürecin uzaması yoğun tepki çekmişti. Başsavcılık 2021 yılında 2 sanığa da dava açmıştı.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın