Özel Haber

Yavuz Çıkarma Plajı bölgesindeki Müze Gemi’de telaş

Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 47. yıl dönümü için Girne’de, Yavuz Çıkarma Plajı’ndaki Müze Gemi’nin çevresindeki hazırlıklar süratle devam ediyor. Gece maske takmaksızın çalışan işçiler bunaltan sıcakta ter döküyor.

Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 47. yıl dönümü için Girne’de, Yavuz Çıkarma Plajı’ndaki Müze Gemi’nin çevresindeki hazırlıklar süratle devam ediyor. 

Müze Gemi’nin çevre düzenlemesinin törenlerin yapılacağı 20 Temmuz’a yetiştirilebilmesi için geceleri de çalışmalar sürdürülüyor.

16 Temmuz Cuma günü saat 21:00 sularında gemi etrafında çevre düzenlemesinin 20 Temmuz’a yetişmesi için onlarca işçi beton döküyordu. Maskesiz ve sosyal mesafesiz çalıştıkları görülen işçiler akşamları da bunaltan yaz sıcağında hızla çalışıyordu. 

Sulama sistemlerinin kurulduğu girişte ekilmeyi bekleyen ağaç fidanları da dikkat çekiyordu.

 Yavuz Çıkarma Plajı'na yerleştirilen panoda Türkiye Cumhurbuşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 47. Yıl'da, 19 Temmuz'da KKTC'de, Lefkoşa Atatürk Stadyumu'nda olacağı duyuruldu.

Geçen sene ‘Ç-128 Müze Gemisi’ olarak açılışı yapılan ve Türkiye tarafından KKTC'ye hibe edilen gemi, bu sene üzerindeki Ç-128 ibaresinin silinmesi ile gündeme oturmuştu.

Türkiye’de ‘128 Milyar Dolar Nerede? tartışmaları devam ederken, geçen mayıs ayında Ç-128 numarasının kazınması günlerce konuşulmuştu.

: