Dünya

Wagner Grubu'nun kurucusu açıkladı: Ukrayna’da Rus paralı askerlerinin 20 bini öldü

Rus paralı asker ağı Wagner Grubu'nun kurucusu Yevgeny Prigozhin Ukrayna'da toplam 20 bin askerini kaybettiğini açıkladı.

Rus paralı asker ağı ve paramiliter örgütü Wagner Grubu'nun kurucusu Yevgeny Prigozhin, özel askeri şirketinin Ukrayna savaşında 20.000 asker kaybettiğini açıkladı. 

Prigozhin, medya stratejisti Konstantin Dolgov'a verdiği demeçte kayıpların yarısının Rus hapishanelerinden devşirilen mahkumlar olduğunu açıkladı. 

Prigozhin yüksek ölü sayısından Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov'u sorumlu tuttu.

Wagner grubunun Rus hapishanelerinden yaklaşık 50.000 kişi topladığını söyleyen Prigozhin, ayrıca Ukrayna'nın Donetsk Oblastında bulunan Bakhmut kentindeki savaş şiddetlendiğinde şirketine hizmet veren 35.000 askeri olduğunu kaydetti.

[Bakhmut] operasyonu boyunca ‘50.000 mahkum seçtiği’ni, bunların 'yaklaşık % 20'si öldürüldüğü’nü, 'yaklaşık % 20'si yaralandığı'nı ve yaralananların en az üç ay boyunca cepheye geri gidemediğini söyledi.

Mart ayı sonlarında Prigozhin, 5.000'den fazla hükümlünün Wagner Grubu ile sözleşmelerini tamamladıktan sonra affedildiğini ve serbest bırakıldığını bildirmişti. 

Beyaz Saray'ın mayıs ayı başındaki kayıtları, Bakhmut'da son beş ayda 20.000 Rus askeri öldüğünü ve bunların yarısının Wagner Grubu savaşçıları olduğunu gösteriyor.

Beyaz Saray, 2023'ün ilk beş ayı içindeki toplam Rus kayıp sayısının, ölü ve yaralılar da dahil olmak üzere yaklaşık 100.000'e ulaştığını hesaplamıştı.
Kaynak: Novaya Gazeta

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın