Dünya

Türkiye’den Şili’ye kadar her yerde: Yeni nesil uyuşturucu ‘kratom’a dikkat!

Yeni nesil psiko-aktif maddeler içerisinde yer alan kratom tozu birçok ülkede ele geçirilmeye başlandı. En son ele geçirilmeler Türkiye'de ve Şili'de yapıldı...

Türkiye’de Muğla’nın Fethiye ilçesinde, Güneydoğu Asya’da yetişen kratom ağacının yapraklarından ekstrakte edilen, psikoaktif uyuşturucu olarak 'kratom' ele geçirildi. Kratom yeni nesil uyuşturucular arasında yer alıyor.

İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, G.K’nin (46), Faralya Mahallesi’ndeki evinde uyuşturucu madde bulundurduğu istihbaratı üzerine çalışma başlattı.

Ölüdeniz Jandarma Karakol Komutanlığı, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Timi ile İstihbarat Amirliği ekipleri tarafından belirlenen adrese operasyon düzenlendi.

Uyuşturucu arama köpeği Zorlu’nun da katıldığı aramada, 42 kapsül içerisinde bitki temelli ve yeni nesil uyuşturucu kratom maddesi ele geçirildi.

Operasyonda şüpheli gözaltına alındı.

Yeni nesil psiko-aktif maddeler içerisinde sentetik kannabinoidler, katinonlar ve fenetilaminler ve triptaminler, piperazinler, halusinojen mantarlar, kratom, salvia divinorum gibi herbal karışımlar, harmine gibi bitkisel maddeler bulunmaktadır.

Bu maddeler genellikle “banyo tuzu”, “bitki gübresi”, “koku giderici”, “sadece araştırma içindir”, “İnsanların tüketimi için değildir”, “tütsü”, “havuz temizleyici” ve benzeri ibareler içeren paketler içerisinde saklanabilmektir. Kokusuz olmaları nedeni ile sosyal ortamlarda dahi fark edilmeden kullanılabilmektedir.

Latin Amerika’da da en son Şili’de, 8 Eylül’de Santiago Uluslararası Havaalanı'nda Birleşik Arap Emirlikleri'nden gönderilen iki kargoda 40 kilogram kratom tozu bulundu.

Şili’de kratom ve fenetillinin ortaya çıkması, kaçakçıların Orta Doğu ve Asya'dan yeni nesil uyuşturucu kaçakçılığı yolları oluşturmuş olabileceğini gösteriyor.

Kratom gerek Türkiye’de gerekse de örneğin Şili’de yasaklanmıştır.

Kaynaklar: HaberTürk - Insight Crime

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın