Özel Haber

Tekin Arhun’un avukatları Yüksek Mahkeme’ye götürdükleri itirazı geri çekti!

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan 'banka sahibi' Tekin Arhun’un ve Turizm Bakanlığı Planlama Dairesi eski müdürü Turgut Muslu'nun avukatlarının Yüksek Mahkeme’ye götürdüğü itirazı bugün geri çektikleri öğrenildi.

Hakkında tefecilik yapmak, hile, kasa fişinde oynamak, küçük yaşta çocuğun şirket hisselerini usulsüzce ele geçirmek gibi birden çok Mahkeme kararı bulunan, ‘banka sahibi’ Tekin Arhun’un, resmi evrakta sahteleme yaptığı ve sahtelenmiş resmi evrağı tedavüle sürdüğü iddiasıyla Ağır Ceza’da görülen, 7601/2021 sayılı davada bugün bir gelişme yaşandı.

Arhun’un avukatları Serhan Çınar, Kıvanç Rıza ve Muhabbet Mevsimler’in ilgili davanın Ağır Ceza’ya sevk kararının yanlış olduğunu ve Başsavcılığın bazı evrakları savunmaya vermediğini ileri sürerek, Yüksek Mahkeme’ye götürdüğü itirazı bugün geri çektikleri öğrenildi.

Soruşturmanın 7 senede bitirilememesi kamuoyunda tepki çekmişti

Hatırlanacağı üzere resmi evrakta sahteleme yapıldığı iddiasıyla 2014’de Polis tarafından Tekin Arhun’a ve Turizm Bakanlığı Planlama Dairesi eski müdürü Bora Turgut Muslu’ya okunan dava, soruşturmanın tam 7 senede bitirilmesi nedeniyle ancak 2021’de Başsavcılık tarafından açılmıştı. Geçen 7 sene boyunca kamuoyunda soruşturmanın neden bu kadar uzadığı tartışılmış ve soruşturmanın ilerlememesinin gerekçeleri sorgulanmıştı.

Nihayet Başsavclık tarafından Tekin Arhun ve Turgut Muslu aleyhine açılan davanın ilk tahkikat duruşmaları sonrasında, 17 Mart 2022’de Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Hazal Hacımulla 2 sanığın Ağır Ceza’ya havalesi için yeterli sebep olduğu kararı ile davayı Ağır Ceza’ya sevk etmişti. Dava, Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanı Yargıç Fadıl Aksun'un başkanlığındaki Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanmıştı.

Mikro-Makro’nun takip ettiği dava duruşmalarda Tekin Arhun’un avukatlarından Serhan Çınar Başsavcılığın bazı emareleri vermediğini ileri sürmüş ve soruşturmayı yapan o zamanki polis memuru Umut Kulle’nin iş cetvelinin verilmemesi konusunu birden fazla kez Mahkeme’de gündeme getirmişti.

2 sanığın avukatları Başsavcılığın belgelerin tamamını vermediği ve Ağır Ceza’ya sevkin yanlış bir karar olduğu iddiasıyla alt Mahkeme kararını Yüksek Mahkeme’ye götürmüştü.

İtirazın geri çekilmesi ile Ağır Ceza’ya sevk kararının doğruluğu teyit edilmiş oldu

30 Kasım’da ilk kez Yüksek Mahkeme’de görüşülen itirazda, bugün Tekin Arhun’un ve Bora Turgut Muslu’un avukatları davayı geri çekti. Bu da Tekin Arhun ve Turgut Muslu’nun Ağır Ceza’ya sevk kararının doğruluğunu teyit etmiş oldu.

Öte yandan Ağır Ceza’da görülen son duruşmada, Başsavcılığın soruşturmanın ilk safhasını yürüten ve o zaman polis memuru olan Umut Kulle’nin soruşturmaya yönelik tuttuğu iş cetvelinin sanıkların avukatlarına teslim edilip edilmeyeceğine ilişkin ara duruşma yapılmasına ve Ağır Ceza Mahkemesi’nin karar vermesine hükmedilmişti.

Ağır Ceza’nın önümüzdeki duruşmalarda vereceği karara göre, artık görevden ayrılmış olan eski polis memurunun iş cetveli ya savunmaya verilecek ya da iş cetvelinin savunmaya verilmesi uygun görülmeyecek.

Ne olmuştu?

Bafra Arıtma Tesisi inşaatı sırasında, denetimi yapmakla resmi olarak yetkilendirilmiş Orta Doğu Teknik Üniversitesi Geliştirme Vakfı’na bağlı EBİ’nin (Elektronik Bilgisayar İnşaat ve Turizm Yatırım Ticaret ve Sanayi A.Ş) hazırladığı raporda sahteleme yapıldığı ileri sürülmüştü. 

İnşaatı denetleyen, KKTC Bakanlar Kurulu tarafından yetkilendirilmiş EBİ'nin raporunda bitmediği belirtilen bölümler, sahtelenen raporda tamamlanmış gibi gösterilmişti. 

Sahtelenmiş rapor Tekin Arhun’un inşaat şirketine dava açan ve 154 bin 574 sterlin tutarında toplam alacağını talep eden Kascon Ltd’nin hukuk mücadelesi sırasında Yargı’ya sunulmuştu.

Dava devam ederken, bitmemiş inşaatın bitmiş gibi gösterilmek suretiyle EBİ Raporu’nun sahtelendiğine yönelik Kascon şirketinin yöneticisi Polis’e şikâyette bulunmuştu.

Davada Tekin Arhun’un şirketinin Kascon Ltd’ye 183 bin 884 sterlin ödemesine ve bu meblağ üzerinden 5/12/2013’den itibaren tamamen tediyeye yasal faiz uygulanmasına emir ve hüküm verilmiş ve Arhun’un şirketi tarafından açılan mukabil dava da reddedilerek, iptal edilmişti.

Raporun sahtelendiği şikâyetini soruşturan Polis, EBİ raporunun KKTC Turizm Bakanlığı’ndaki orijinal iki nüshasından birinin Turizm Planlama Dairesi’nin o zamanki müdürü Turgut Muslu’nun onayı ile Tekin Arhun tarafından 1 günlüğüne daireden alındığını ve raporun sahtelendiğini ortaya çıkarmıştı. 

Polis'in iki sanığa dava okumasından tam 7 sene sonra Başsavcılık, Tekin Arhun ve Bora Turgut Muslu'ya dava açmıştı.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın