Dünya

Slovakya ve Letonya başkanlarından sonra Malta Merkez Bankası Başkanı’na da rüşvet suçlaması

Malta'da Merkez Bankası Başkanı Edward Scicluna dolandırıcılık ve suiistimalle suçlanıyor.  Avrupa'da suçlanan ya da hapis cezası alan başka merkez bankası başkanları da bulunuyor.

Malta Merkez Bankası Başkanı Edward Scicluna ve Malta Başbakan Yardımcısı Chris Fearne dolandırıcılık ve suiistimalle suçlanıyor. 

Malta eski başbakanı Joseph Muscat dönemindeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili uzun süredir devam eden bir soruşturma sonucunda, Muscat döneminde maliye bakanı olarak görev yapan, ülkenin şu anki merkez bankası başkanına dava açıldı.

Politico gazetesi incelediği adli belgede Malta’nın başbakan yardımcısı Chris Fearne’ye de benzer suçlamalar getirildiğini yazdı.

Malta Başsavcısı 2015 yılında Malta'da üç hastanenin işletilmesi için imtiyaz verilmesine ilişkin soruşturmayı tamamlarken, ülkenin merkez bankası başkanı Scicluna şimdiden istifa çağrıları almaya başladı.

Söz konusu yolsuzluk iddiaları, 2017'de suikasta kurban giden Maltalı araştırmacı gazeteci Daphne Caruana Galizia'nın çalışmalarıyla ortaya çıkmıştı. Caruana Galizia, Muscat yönetiminin aracılık ettiği özelleştirme anlaşmalarına ilişkin kapsamlı araştırmalar yayımlamıştı.

Özelleştirmeler sırasında Scicluna maliye bakanı; Fearne ise sağlık bakanıydı. Malta'da mahkeme, geçen yıl hükümet ile Vitals Group Healthcare (VGH) arasındaki anlaşmayı, VGH'nin ve imtiyazı 2018'de satın alan Dallas merkezli Steward Health Care'in yükümlülüklerinin tümünü yerine getirmediğini tespit eden sert bir kararla iptal etti. Steward Health Care şirketi, ABD’deki 31 hastanesini doğru yönetemediği için bu hafta başı ABD'de iflas korumasına başvurdu.

Malta’da muhalefetteki Milliyetçi Parti'den Maltalı milletvekili David Casa, Malta'nın bir finans merkezi olarak itibarını korumak amacıyla Scicluna'yı istifaya çağırdı ve "Merkez Bankası'ndaki görev sürenizin devam etmesi, ülkemizin bir finans merkezi olarak itibarına onarılamaz şekilde zarar verecektir" uyarısında bulundu.

Avrupa’da merkez bankacılarının yolsuzlukla suçlanması ilk kez gerçekleşmiyor. Slovakya Merkez Bankası Başkanı Peter Kažimír maliye bakanı olarak görev yaptığı dönemden kalma rüşvet suçlamaları ile yargılanıyor. Letonya Merkez Bankası eski başkanı Ilmārs Rimšēvičs ise geçtiğimiz aralık ayında rüşvet ve yolsuzluk suçlamaları nedeniyle altı yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Malta’da kısa bir süre sonra yapılacak yerel seçimlere yönelik kamuoyu yoklamalarında İşçi Partisi açık ara önde görünüyor.

Kaynak: Politico

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın