Dünya

Rus basınında, ‘Rusya KKTC’yi tanısın Türkiye de Kırım’ı önerisine ağır eleştiriler yapılıyor

Rus basınında çok ağır ifadeler kullanılarak, 'Rusya KKTC’yi tanısın Türkiye de Kırım’ı önerisi eleştiriliyor: ‘Tanınma olmayacak, unutun!’

Türkiye’de, Maltepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Ünal’ın, Rus yayın organı Lenta.ru’da yayınlanan röportajında önceki gün ifade ettikleri Rusya basınında eleştirilmeye devam ediyor. 

Ünal, Rusya’nın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanıması durumunda Türk havayolu şirketlerinin Kırım’a direkt uçuşları yeniden başlatabileceğini, Ankara’nın Kırım’ın Ukrayna’nın parçası olduğu şeklindeki savından vazgeçebileceği yorumunda bulunmasına karşılık Rus basını deyim yerindeyse köpürüyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, ‘Her şeyden önce, saygın profesörü (Ünal), Ankara’nın resmi görüşünü yansıtan biri olarak kabul edebileceğimizi sanmıyorum. İkinci olaraksa, Rusya’nın bölgeleri asla hiçbir pazarlığın konusu olamazlar ve olmayacaklar, bu tamamen ihtimal dışıdır” açıklamasını yapmıştı.

Rus basınında çok ağır ifadeler kullanılarak, Ünal’ın ‘öneri’si eleştiriliyor.

‘Tanınma olmayacak, unutun’
Moskovsky Komsomolets (MK) yazarı Mikhail Rostovsky, ‘Kırım ve Provokatör Türk Profesörü: Tanınma olmayacak, unutun!’ başlıklı yazısında, ‘"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin tanınması için harekete öncülük etmek" ne anlama geliyor? Bu, adanın egemen sahibi olarak Türkiye dışında dünyanın her yerinde tanınan Kıbrıs Cumhuriyeti ile nihai ve geri dönülmez bir şekilde anlaşmazlığa düşmek, Yunanistan'dan tamamen kopmak, birçok BM kararını ihlal etmek ve Avrupa Birliği ile ilişkilerde yeni ve güçlü bir tahriş ediciye sahip olmak anlamına geliyor’ diye yazdı.

'Son 46 yılda Türkler, adanın bölünmesinin yasallığını tanımaya dünyadaki hiçbir ülkeyi ikna edemedi'

Rostovsky makalesini, ‘Kıbrıs'ın Türk kesimi, 1975'ten beri adanın resmi makamlarının kontrolü altında değil. Ancak son 46 yılda Türkler, adanın bölünmesinin yasallığını tanıması için dünyadaki hiçbir ülkeyi ikna edemedi. Gerçekçi düşünürseniz ve kendinizi Manilov hayallerine kaptırmazsanız, o zaman kaçınılmaz sonuç, teorik olarak Rusya'nın "ilerleme" yapabileceği ve dünyanın bir veya başka bir ülkesini Kırım'ın Rusya Federasyonu'na de jure girişini tanımaya ikna edebileceğidir. Ancak uluslararası toplumun çoğu, ancak Ukrayna'nın resmi olarak Kırım'dan vazgeçmesi durumunda böyle bir adım atacaktır. Ve Ukrayna, Kırım'ı geri alamayacağını anlasa da, Kırım yarımadası için resmi taleplerinden vazgeçmeyecektir.

Ve sonunda Moskova ne kazanır? Rusya ana şeye zaten sahip: Uluslararası tanınma olmamasına rağmen, gerçekten Rusya’nın bir parçası olan Kırım’a. Rusya'nın bununla yetinmesi gerekir. Ve Profesör Ünal'a kocaman bir merhaba gönderiyorum! Kesinlikle büyük bir gürültü çıkarmayı başardı’ diyerek bitirdi.

Bkz. MK 

‘Kıbrıslı Rumlar Rusya ne isterse yapıyor. Neden ilişkilerimizi bozalım?’

Rus çevrimiçi gazetesi Vzglyad’ın bir progam yapımcısı ise Youtube kanalından bugün yaptığı yayında, ‘Peskov’un sözlerinden sonra bu konu kapandı. İyi ki de kapandı’ ifadelerini kullandı. Rusya’nın zaten Kırım’ı bir parçası olarak gördüğünü kimsenin Kırım’ı tanıması gibi bir ihtiyacı olmayacağını söyleyen program yapımcısı, teklifin Türk pazarlarında yapılan pazarlıklara benzediğini, oysa Rusya’nın Kırım’ı Rusya’nın bir parçası olarak gördüğünü söyledi. 

‘Kıbrıslı Rumlar Ruslar ne isterse veriyor’

Program yapımcısı, Kıbrıslı Rumların Ruslar ne isterse verdiğini, NATO’ya üs vermezken Rusya’ya üs vermeyi tartıştıklarını, Ruslara vizeyi kaldırmak istediklerini, Rus aşısına izin verdiklerini belirtti ve Kıbrıslı Rumların Rusya’yı her zaman desteklediklerini, en azından Rusya’ya hiç karşı çıkmadıklarını ve Kıbrıslı Rumlarla Rusların iyi ilişkileri olduğuna işaret etti.

'Böyle bir teklif ancak komik olabilir'

Yorumcu, Türkiye’nin Rusya’nın bir parçası olarak gördüğü Kırım’ı tanıması durumunda, Rusların Yunanistan’la ciddi bir tartışmaya gireceğini ve böyle bir teklifin ancak komik olabileceğini söyledi. 
Bkz. Vzyglyad Youtube Kanalı 

: