Kıbrıs

Rauf Alp Denktaş Polonya nezdinde Türkiye Büyükelçisi oldu

Rauf Alp Denktaş Türkiye'nin Varşova Büyükelçisi oldu...

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla, 14 Eylül 2023 tarihli T.C Resmi Gazetesi’nde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı’na göre, 5 ülkeye yeni büyükelçiler atandı. 

Karara göre, Rusya Federasyonu nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği'ne Tanju Bilgiç,

Ukrayna nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği'ne Mustafa Levent Bilgen,

Polonya Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği'ne, Çok Taraflı Ekonomik İşler Genel Müdür Yardımcısı Rauf Alp Denktaş,

Fas Krallığı nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği'ne Mustafa İlker Kılıç,

Burundi Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği'ne Alp Işıklı atandı.


Rauf Alp Denktaş, Türk Dışişleri Bakanlığı'na 2001 yılında katılmış ve diplomatik kariyerine Türk Dışişleri Bakanlığı NATO ve Batı Avrupa Birliği İşleri Daire Başkanlığı'nda başlamıştır.

2003 yılında Türkiye’nin Bükreş Büyükelçiliği'ne iki yıllığına Üçüncü Sekreter olarak atandı ve ardından Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliği'nde üç yıl süreyle İkinci Sekreter olarak görev yaptı.

Denktaş, 2008 yılında Dışişleri Bakanlığı'na döndükten sonra İsrail ve Filistin Masası'nda Türkiye-İsrail ve Türkiye-Filistin ilişkilerinden, Türkiye'nin Ortadoğu barış sürecine katılımından ve katkılarından sorumlu Birinci Sekreter olarak çalıştı.

2010 yılında Washington, D.C.'ye Müşavir ve Büyükelçilik Sözcüsü olarak atandı. 2011 yılında, ABD Kongresi'ne Baş Kongre İrtibat Görevlisi pozisyonunu da üstlendi ve Büyükelçiliğin Capitol Hill'deki sosyal yardım çabalarına liderlik etti.

Kasım 2013'te Dışişleri Bakanlığı'nda NATO ve Avrupa-Atlantik Güvenliği (Siyasi İşler) Daire Başkanı olarak görevlendirildi.

Ekim 2015'te Türkiye'nin BM Daimi Misyonu'na Birinci Müşavir olarak atandı. Birinci Komite'de (Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik) Türkiye'yi temsil etti ve Doğu Avrupa, Latin Amerika ve Kıbrıs'ın yanı sıra Güvenlik Konseyi'nde ilgili dosyaları takip etti. 2017 oturumu için BM Silahsızlanma Komisyonu (UNDC) Başkan Yardımcısı olarak seçildi.

Ekim 2018'de Denktaş, Daimi Temsilci Yardımcısı rütbesine terfi etti. 10 Haziran 2019 tarihinde New York'ta düzenlenen Tüm Göçmen İşçilerin ve Ailelerinin Üyelerinin Haklarının Korunmasına İlişkin Uluslararası Sözleşme'ye 9. Taraf Devletler Toplantısı Başkanlığı'na seçildi.

Denktaş büyükelçi olarak atanmadan önce Dışişleri Bakanlığı'nda Çok Taraflı Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Ankara'daki Bilkent Üniversitesi'nden ekonomi alanında lisans derecesine, Londra Üniversitesi Doğu ve Afrika Çalışmaları Okulu'ndan uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans derecesine sahiptir.

Denktaş, Rachel Loren Denktaş ile evli olup bir oğlu ve bir kızı vardır.

Lefkoşa doğumlu olan Rauf Alp Denktaş, KTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ın torunu; Sosyal Demokrat Parti kurucusu ve SILA 4 solisti Raif Denktaş’ın oğludur.

Rauf Alp Denktaş henüz 11 yaşındayken, babası Raif Denktaş 1985 yılında Kıbrıs’ta geçirdiği bir trafik kazasında, 34 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Kaynaklar: TC Resmi GazeteSDGIA 

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın