Dünya

Putin, 9 Mayıs Zafer Günü’nde konuştu

Rusya Devlet Başkanı Putin 9 Mayıs Zafer Günü'nde konuşma yaparken Rus devletinin dijital yayınları hacklendi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin, pazartesi günü Sovyetlerin II. Dünya Savaşı'ndaki zaferinin yıldönümünü kutlayan Rusya'da kutlanan Zafer Günü’nde konuştu. Putin, Ukrayna'ya saldırmanın "kaçınılmaz" ve "tek doğru karar" olduğu yönündeki geçmiş iddialarını yeniden dile getirdi. Doğu Ukrayna'daki Rus birliklerinin "kendi topraklarında" savaştığını, Rus kuvvetlerinin son aylarda ele geçirdiği toprakların kontrolünü bırakma planının olmadığını belirtti.

"Anavatan için, geleceği için savaşıyorsunuz, böylece kimse II. Dünya Savaşı'nın derslerini unutmasın"

Putin, Ukrayna'daki Rus güçlerine hitaben, "Anavatan için, geleceği için savaşıyorsunuz, böylece kimse II. Dünya Savaşı'nın derslerini unutmasın. Dünyada cellatlara, cezalandırıcılara ve Nazilere yer yok" dedi.

Beklendiği gibi, Ukrayna'nın savunucularına "Naziler" olarak iftira atan retoriği kullanan Putin, Ukrayna savaşının bedeli olarak her askerin ölümünün "hepimiz için bir keder" olduğunu söyledi ve hükümetin ölenlerin ailelerine "bakmak için her şeyi" yapacağına söz verdi; pazartesi günü "ölü ve yaralı yoldaşların çocuklarına özel destek" vermek için bir kararname imzaladığını söyledi.

Putin, Moskova'nın geleneksel Zafer Günü askeri geçit töreninde, Lenin Mozolesi tarafında kurulan kürsüsünden konuştu. Kremlin, töreni 11.000 katılımcının izlediğini ve 131 zırhlı aracın geçtiğini ancak kötü hava koşulları nedeniyle bir uçağın uçuşunun iptal edildiğini duyurdu.

Putin, geçmişte olduğu gibi, Amerika'yı gerçek saldırgan ve Rusya'yı vatanseverliğin ve "geleneksel değerlerin" kalesi olarak tasvir ederek ABD'ye saldırdı. Ayrıca, 9 Mayıs 1945'i "birleşik Sovyet halkımız" için bir zafer günü olarak tanımlayarak, Sovyet imparatorluğuna yönelik her zamankinden daha açık nostaljisini açıkça ortaya koydu.

Putin, "Amerika Birleşik Devletleri, özellikle Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra, tekliği hakkında konuşmaya başladı, böylece sadece tüm dünyayı değil, aynı zamanda hiçbir şey fark etmiyormuş gibi davranmak zorunda kalan ve uysalca söylediklerinin hepsini yutmak zorunda kalan uydularını da aşağıladı. Ama biz farklı bir ülkeyiz. Rusya'nın farklı bir karakteri var. Anavatan sevgisinden, inançtan ve geleneksel değerlerden, atalarımızın geleneklerinden, tüm halklara ve kültürlere saygıdan asla vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Geçit töreni sırasında bazı Rus televizyonlarına savaş karşıtı bir mesaj gönderildi. Bir hack şüphesi var

Birkaç büyük Rus televizyon ağının dijital programlarındaki alt yazı ile geçilen program adları ve açıklamaları Zafer Günü geçit töreni sırasında savaş karşıtı bir mesaja dönüştürüldü. Programlar görünüşe göre saldırıya uğradı.

Bazı çevrimiçi programlarda ve örneğin devlet tarafından işletilen ana kanallardan birinde programların isimleri şu şekilde değiştirilmişti: "Elinizde binlerce Ukraynalının ve öldürülen yüzlerce çocuğunun kanı var. TV ve yetkililer yalan söylüyor. Savaşa hayır." 

Kaynaklar: The New York Times - CNN

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın

Bazı çevrimiçi programlarda ve örneğin devlet tarafından işletilen ana kanallardan birinde programların isimleri şu şekilde değiştirilmişti: "Elinizde binlerce Ukraynalının ve öldürülen yüzlerce çocuğunun kanı var. TV ve yetkililer yalan söylüyor. Savaşa hayır." 

Kaynaklar: The New York Times - CNN

" }