Dünya

Metin Uca yaşama veda etti

Üzen kayıp...

Kocaeli'nde geçirdiği trafik kazasına sebebiyet veren şah damarı tıkanıklığı ve pıhtı nedeniyle iki kez operasyon geçiren Metin Uca, hayata veda etti.

3 Kasım saat 15:00 sularında geçirdiği trafik kazası sonrası Metin Uca ameliyat edilmiş ve Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde günlerce yoğun bakımda kalmıştı.

Metin Uca'nın 15 Kasım’da taburcu edilebileceği duyuruldu ancak operasyon sonucu oluşan komplikasyonlar nedeniyle tekrar ameliyata alındı.

Operasyon sonrası entübe edildiği açıklanan Metin Uca, 17 Kasım'da, saat 01:30'da hayatını kaybetti.

Metin Uca'nın hayatı

1961 yılında Hakkarili bir baba ve Bilecikli (Söğütlü) bir annenin büyük çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Küçük bir bürokrat ailesinin çocuğu olarak ömrünün büyük bölümünü Ankara ve İstanbul’da geçirdi. 

İlk, Orta ve Lise eğitimini Ankara’da tamamlayan Uca, Kimya Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Tiyatro ve gazetecilik eğitimi aldı. Van Erciş’te askerliğini tankçı asteğmen olarak yapan Uca, 1987 yılında Anadolu Ajansı’nın sınavını kazanarak muhabirlik hayatına başladı. Çok sayıda gazetecilik ve televizyonculuk ödülü aldı.

1999 – 2000 yıllarında TRT’ de televizyoncu olarak çalışmaya başladı ve kuruluşundan itibaren Kanal D Ankara bürosunda muhabir olarak görev yaptı. Anadolu Ajansı, TRT, Kanal D, Milliyet EP Dergisi, Show TV, ATV ve Star televizyonlarında muhabir ve programcı olarak çalıştı. 1999 yılından itibaren kendi özgün sabah programları, yarışma programları ve sahne gösterileri ile İstanbul’da çalışmaya başladı. Geniş toplumsal kesimlerin sevdiği programlara sunucu, yapımcı olarak imza attı. 

1999-2003 yılları arasında Türkiye’nin en özgün ve eğlenceli sabah haber şovu Günaydın Türkiye’yi Star ekranlarında sundu. 700 bölüm yayınlanan 'Passaparola' ve TRT’de 180 bölüm yayınlanan 'Miras' adlı programların sunucusu ve yaratıcı ekibinde yer alan Uca, ‘Maydanoz’, ‘Büyüklere Masallar’, ‘Pişti’ isimli stüdyo programlarıyla da Show TV, ATV ve Star TV gibi kanallarda çalışmalarını sürdürdü.

Metin Uca’nın, ‘Her Tuzluğum Var Diyene Hıyarla Yetişemedim’, ‘Yes Yerine Orrayt Demek Caiz midir Hocam’, ‘Tüh, Alışmadık Gözde Lens Durmaz’, ‘Her Book’a Maydanoz’ kitapları toplam 300 bine ulaşan satış rakamıyla yaşadığımız günlere neşeli bir bakış ortaya koydu.

Kendisini ‘Tüm sokak hayvanlarının hamisi, koruyucusu olan ve “iyi sandığı derecede” İngilizce bilir, evsiz ve hiç çocuk babası’ olarak tanımlardı.

2 Şubat 2023’de 'Bunu mu demek istedim?' adlı oyununda Stefanos Yerasimos’un 'Sultan Sofraları' adlı kitabında yer alan Fatih Sultan Mehmet’in söylediği bir sözü okumasından rahatsız olan bir izleyicinin şikâyetiyle, İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alınmış ve serbest bırakılmıştı.

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın