Dünya

Lavrov yineledi: Kıbrıs’ta güvenlik ve garantiler BM’nin 5 daimi üyesine devredilsin

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov pazartesi günü yaptığı basın toplantısında Rusya'nın Kıbrıs sorununun çözümü için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, Moskova'nın Kıbrıs sorununun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan ilkelere dayalı olarak çözülmesine yardımcı olmak için arabulucu olarak hareket etmeye hazır olduğunu söyledi.

Lavrov, "Taraflar dilerse, BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan ilkelere göre arabulucu olarak hareket etmeye hazırız" dedi.

Lavrov ayrıca "Güvenlik garantileriyle ilgili meseleleri BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesine devretmenin mükemmel olacağı konusundaki tutumumuzu defalarca dile getirdik" ifadelerini kullandı.

Rus resmi haber ajansı TASS’ın verdiği haberde, “BM Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs konusundaki kararları, iki bölgeli ve iki toplumlu bir federasyon kurulması çağrısında bulunuyor; bunda, Birleşmiş Milletler'in, Atina'nın desteklediği Kıbrıs Rum toplumunun ve neredeyse tüm uluslararası toplum ısrar ediyor. Ancak Ankara ve Kıbrıs Türk liderliği, federasyon gündeminin zayıfladığına ve bu nedenle iki bağımsız devletin varlığının tanınması gerektiğine inanıyor” denildi.

Kaynak: TASS

: