Kıbrıs

Kokain kaçakçılığından aranan Mark Buddle Avustralya’ya iade edildi

Avustralya'nın en çok aranan adamı olarak tanımlanan Mark Buddle, bugün Avustralya’da Darwin Havaalanı'nda gözaltına alındı.

Avustralya'nın en büyük uyuşturucu çetelerinden Comancheros’un lideri Mark Buddle Türkiye'den Avustralya’ya iade edildi.

Avustralya'nın en çok aranan adamı olarak tanımlanan Mark Buddle, çarşamba günü Avustralya’da Darwin Havaalanı'nda gözaltına alındı.

37 yaşındaki Buddle, Mayıs 2021'de Melbourne kentine 160 kg'dan fazla kokain ithal ettiği iddiasıyla Avustralya Federal Polisi (AFP) tarafından bugün tutuklandı.

Buddle'ın bugün, sokak değeri 40 milyon Avustralya Doları olan kokaini ithal ettiğine yönelik iki suçlamayla Darwin'de Mahkeme'ye çıkarılması bekleniyor. 

Bu suçlar Avustralya'da en fazla ömür boyu hapis cezası ile cezalandırılıyor.

Temmuz 2022'nin ortalarında, Melbourne Sulh Ceza Mahkemesi, kokain ithal edildiği iddiasıyla ilgili olarak Buddle için tutuklama emri çıkardı.

Temmuz ayı sonlarında Avustralya Federal Polisi 160 kilo kokain ithalatıyla ilgili olarak Buddle için Interpol Kırmızı Bildirimi yayınlandı.

AFP Komiser Yardımcısı Nigel Ryan, Türk makamlarının Buddle'ı sınır dışı etme yönündeki bağımsız kararını memnuniyetle karşıladığını açıkladı

AFP Komiser Yardımcısı Nigel Ryan, Türk makamlarının Buddle'ı sınır dışı etme yönündeki bağımsız kararını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Ryan, suçlunun adalete teslim edilebilmesinde bir arama emrine ve nihai kanıtlara sahip olabilmek adına uluslararası ağları kullandıklarını, suçlamlarla karşı karşıya olan Mark Buddle'ın  2021'den beri AFP liderliğindeki 'Gain Operasyonu' olarak bilinen 'Ulusötesi Açık Deniz Müdahale Görev Gücü'nün hedefinde olduğunu açıkladı.

Avustralya Polisi kısa bir süre önce Türk makamlarını istihbarat paylaşmak üzere Canberra kentinde ağırladı

Komiser Yardımcısı Ryan, AFP'nin güçlü küresel ortaklıklara sahip olduğunu ve kısa bir süre önce Türk makamlarını önemli istihbaratın kurumlar arasında paylaşıldığı Canberra'da ağırladığını söyledi.

Buddle, bir cinayet soruşturmasına adı karıştıktan sonra 2016 yılında Orta Doğu'ya kaçtı.

Avustralya ile iade anlaşması olmayan Kuzey Kıbrıs'a yerleşmeden önce Dubai'de kaldı.

Kuzey Kıbrıs İçişleri Bakanlığı, temmuz ayı başlarında Türk kontrolündeki bölgeden sınır dışı edildiğini, çünkü Buddle’ın varlığının "kamu barışı ve güvenliği açısından sakıncalı" olduğunu açıkladı.

Oradan iade anlaşması olan Türkiye'ye gönderildi.

Buddle, 2021'de Avustralya'nın Melbourne kentine 40 milyon Avustralya Doları (27 milyon Dolar/22 milyon Sterlin) sokak değerinde kokain ithal etmekle suçlanıyor. 

Avustralya Federal Polisi, Buddle'ın kokain gönderimini, Avustralya Polisi'nin ABD'deki görevlilerinin ve FBI (ABD İç İstihbarat Teşkilatı) tarafından gizlice izlenmekte olan bir uygulama kullanarak yaptığını kaydetti.

Polis, Buddle'ın 2010 yılında Sidney'de bir güvenlik görevlisinin vurularak öldürülmesiyle de bağlantılı olduğunu belirtti.

Buddle'ın 2009 yılında 'bikie' çetesinin liderliğini devraldığı bildirildi. 

Kaynaklar: Avustralya Federal Polisi - BBC

Bu haber 12:22'de güncellenmiştir.

 

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın