Kıbrıs

Kıbrıs Rum makamları tutuklama emirlerine rağmen Akan Kürşat’ın kimlik ve pasaportunu yenilemiş 

Kıbrıs Cumhuriyeti İçişleri Bakanı doğruladı: Kıbrıs Rum makamları İtalya'da tutuklu Akan Kürşat'ın kimlik kartı ve pasaportunu 2014 yılında yenilemiş...

Kuzey Kıbrıs’taki Kıbrıs Rum mülklerini gasbetme suçlamasıyla İtalya’da tutuklanan avukat Akan Kürşat’ın aleyhinde çıkartılan tutuklama emirlerine rağmen 2014’de Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportunun yenilendiği ortaya çıktı.

Politis gazetesi, 2005 ve 2007 itibarıyla Kıbrıs Cumhuriyeti ve Avrupa Polis Teşkilatı’nın tutuklama emirlerinin çıkartıldığı avukat Akan Kürşat’ın pasaportunun 2014 yılında 10 yıllığına yenilendiğini bildirdi.

Gazete, Kıbrıs’ta karşılıklı geçişleri sağlayan barikatların açılmasından kısa bir süre sonra 2004 yılında Akan Kürşat’ın 10 seneliğine Kıbrıs Cumhuriyeti kimlik kartı ve pasaportu aldığını yazdı.

Politis’ten Nearchos Kyprianou’nun haberine göre, Akan Kürşat 2014 yılında Kıbrıs Rum makamları tarafından aranmaktayken süresi bitmekte olan pasaportu için yenileme başvurusu yaptı ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin yetkili makamları avukata hakkında tutuklama emri olduğunu haber vermeksizin 2004'ten beri elinde tuttuğu Kıbrıs Cumhuriyeti kimlik kartını ve pasaportunu yeniledi.

Manşetten verilen haberde, Kıbrıs Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Constantinos Ioannou’nun Politis’e konu ile ilgili demeç verdiği ve bakanın Akan Kürşat’ın 23/07/2014’de pasaportunun yenilendiği bilgisini teyit ettiği bildirildi.

O sıralarda Kıbrıs Cumhuriyet Enformasyon Dairesi’nin yenileme işlemlerine hiçbir tepki göstermediği, aleyhte karar üretmediği kaydedildi.

Kaynak: Politis 

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın