Kıbrıs

Rum basını Akan Kürşat'ın seyahat belgelerine el konulmamasını sorguluyor

Fileleftheros gazetesinin haberinde, ‘Savcılık makamı tarafından avukatın seyahat belgelerine el konulmasının talep edilmemesi sansasyona yol açtı’ denildi.

Kıbrıs Rum basınında, şartlı tahliye edilen Kıbrıslı Türk avukat Akan Kürşat’ın teminatla serbest bırakılmasında seyahat belgelerine el konulmaması sorgulanıyor.

İtalya’dan Kıbrıs Cumhuriyeti’ne iade edildikten sonra şartlı tahliye edilen avukat Akan Kürşat aleyhine açılan 278/24 numaralı davada, avukatın şartlı tahliye edilmesi için her şeyin önceden hazırlandığı iddia edildi.

Fileleftheros gazetesi, ‘Kürşat’ın 29 Şubat'ta görülecek duruşmasına kadar serbest bırakılması için tüm koşullar önceden kararlaştırılmıştı’ iddiasında bulundu.

Akan Kürşat’a kuzeydeki Kıbrıs Rum mülklerinin gasp edilmesiyle ilgili hiçbir belge sunulmadığını yazan gazete, Kürşat’ın Girne’nin Arapköy (Klepini) bölgesinde, Kıbrıs Rum mülkü üzerine villa inşa etmekle ve villaların alım satımıyla uğraştığı iddia edilen Aga Developments Ltd. şirketinin sekreteri olduğu belirtildi. 

Avukatın teminatla serbest bırakılmasının, 2007’deki ikinci tutuklama kararının verildiği günden bu yana 17 yıl geçmiş olmasının yanı sıra, esas olarak uzun yıllardır Akan Kürşat’ın kimse tarafından fark edilmeksizin Kıbrıs’ın güneyine girip çıkmasından kaynaklandığı kaydedildi. 

Haberde, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 2014 yılında avukatın Kıbrıs pasaportunu yenilediği hatırlatıldı. 

Akan Kürşat’ın Kıbrıslı Rum avukatı Rikkos Mappourides’in verdiği bilgiye dayanarak, Kürşat’ın aleyhine ‘bir suç işlemek için gizli ittifak kurmak’, 'bir kabahat işlemek için gizli ittifak kurmak’, ‘yalan beyanla mülk satmaya teşebbüs etmek’, ‘başkasına kayıtlı araziye yasa dışı sahip olmak ve yasa dışı olarak kullanmak’ ve ‘mülk satışında dolandırıcılık’ suçlamaları yapıldığı vurgulandı ve Akan Kürşat'ın bu suçlardan mahkum edilmesi durumunda öngörülen azami hapis cezasının iki yıl olduğu kaydedildi.

Gazetenin haberinde, ‘Savcılık makamı tarafından avukatın seyahat belgelerine el konulmasının talep edilmemesi sansasyona yol açtı’ denildi.
Kaynak: Fileleftheros

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın