Dünya

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ı yakan fotoğraf

Skandallardan başını kaldıramayan İngiltere Başbakanı için tehlike çanları çalıyor: Halkın yüzde 65'i Boris Johson’ın liderliğini onaylamıyor.

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakâr Parti kampanya merkezinde geçen aralık ayında çekilen bir fotoğraf İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın azalan kredibilitesini yerle bir etti.

İlk olarak Daily Mirror tarafından yayınlanan fotoğraf, Londra'nın Muhafazakâr belediye başkan adayı Shaun Bailey için yapılan kampanya etkinliğinden 14 Aralık’da çekilmiş bir kare. Karedeki yaklaşık 25 kişinin maskesiz olduğu ve sosyal mesafe önlemleri almadığı görülüyor.

Geçen sene Londra, farklı haneler arasında ev içi sosyal karışmayı yasaklayan 2. kademe kısıtlamalara tabiydi. Etkinlik gerçekleşmeden kısa bir süre önce hükümet, Londra'nın daha sıkı 3. kademe kısıtlamalarına geçeceğini duyurmuştu. İktidar partisi kendi koyduğu kurallara uymamıştı.

Johnson, hiçbir kuralın çiğnenmediğine inandığı konusunda ısrar etti ve üst düzey memurlarından birinden iddia edilen tarafları soruşturmasını istedi.

Ve çarşamba günü, geçen yıl 14 Aralık'ta Muhafazakâr Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen Noel partisinin görüntüsü ortaya çıktı.

Noel partisi skandalı üzerine etkili bir Muhafazakâr Parti destekçisi ve eski kabine bakanı Owen Paterson’ın e-mail skandalı bindi. 

Paterson'ın, danışman olarak kendisine 100.000 sterlin (136.000 dolar) maaş ödeyen iki şirket adına hükümet yetkililerine çok sayıda e-posta gönderdiği belirlendi. Paterson, maillerinde süt ve domuz etinin kalitesiyle ilgili endişelerini dile getirdiğini iddia ediyorsa da Parlamento standartları komiseri Kathryn Stone aynı fikirde değil.

Çarşamba günü, Paterson Johnson hükümetini, parti üyeliğinin 30 gün askıya alınmasını geçersiz kılacak bir değişikliği desteklemeye ve bunun yerine soruşturmayı Muhafazakâr meslektaşlarından biri olan John Whittingdale'in başkanlık ettiği yeni kurulan bir parlamento komitesine havale etmeye ikna etti.

Başbakan'ın dairesinin tadilatı için nasıl para ödediği ve gittiği lüks bir tatil için kimin para ödediği ile ilgili başka skandallar da yaşandı.

Skandalların yığılması, kamuoyu yoklamalarına göre İngilz kamuoyunu etkilemeye başlıyor.

İngili halkının %65'i Boris Johnson'ı desteklemiyor

Politico'nun anketine göre Muhafazakârlar muhalefetteki İşçi Partisi'nin dört puan gerisine düştü ve halkın %65'i Boris Johnson’ın liderliğini onaylamıyor.

Tüm bunlar Johnson'ın itibarını kötü şekilde zedeledi.

Bununla birlikte, Başbakan Johnson koltuğunu kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya değil. Johnson'ı görevden almak için, milletvekillerinin %15'inin 1922 Komitesi olarak bilinen bir grup yedek Muhafazakâr milletvekilinin bulunduğu komiteye Johson'ın liderliği için güvenoyu talep eden mektup göndermesi gerekiyor.

Gönderilen mektupların sayısı her zaman gizli tutulsa da Johnson’ın bu eşiğe yakın bir yerde olduğu düşünülmez. 

Kaynaklar: The Guardian - CNN

: