Dünya

Hindistan'da Afganistan'dan gönderilen 2,7 milyar dolarlık eroin ele geçirildi

Hindistan'ın batısındaki bir limanda büyük bir baskınla Afganistan menşeli, 2,7 milyar dolar (2 milyar sterlin) değerinde, yaklaşık üç ton eroin ele geçirildi.

Hindistan'ın batısındaki bir limanda büyük bir baskınla Afganistan menşeli 2,7 milyar dolar (2 milyar sterlin) değerinde, yaklaşık üç ton eroin ele geçirildi.

Resmi açıklamada, Gujarat'ın batısındaki Mundra Limanı'nda Gelir İstihbarat Müdürlüğü (DRI) tarafından pudra taşıyan iki konteynerde eroin bulunmasının ardından iki Hintlinin tutuklandığı belirtildi.

Daha önce, 2015'de, Afganistan makamları Taliban'a ve IŞİD'in Horasan koluna gelir sağladığı için çocuk pudrası ihracatını yasaklamıştı.

DRI, bir konteynerin yaklaşık 2.000 kg eroin ve diğerinin yaklaşık 1.000 kg eroin taşıdığını ve  sevkiyatın Afganistan'dan İran'daki bir limana yapıldığını ve İran’dan da Gujarat'a sevk edildiğini söyledi.

Sevkiyatın 200 milyar rupi (2,7 milyar dolar) değerinde olduğu tahmin ediliyor.

DRI, sevkiyatla bağlantılı evli Hintli bir çiftle birlikte toplam 3 Hindistan vatandaşının ve 2 Afgan uyruklunun tutuklandığını duyurdu.

Afganistan, küresel üretimin % 80-90'ını sağlayan dünyanın en büyük eroin üreticisidir.

Afganistan'da son yıllarda eroin üretimi patladı ve geçen ağustos ayında yeniden iktidara gelen Taliban'ın ana finansman kaynaklarının başında geliyor.

ABD'nin ve uluslararası toplumun ülkenin eroin ticaretini uzun yıllardır kontrol altına alma çabaları büyük ölçüde başarısız oldu.

Taliban'ın iktidara dönmesi ile ülkenin zaten korkunç olan ekonomik durumu daha da bozuldu.

Ekonomi, önceki hükümet döneminde uluslararası bağışçılara son derece bağımlıydı. Dış yardım ve kalkınma yardımı geçen yıl Afganistan'ın GSYİH'sının % 42'sinden fazlasını oluşturdu ve kamu harcamalarının dörtte üçünü finanse etti.

Ancak bu bağışçıların çoğu bugün Taliban'a destek sunmaya isteksiz.

Eroinin ele geçirilişi Hindistan’da pandeminin ülkedeki yasa dışı uyuşturucu ticareti üzerinde neredeyse hiç etkisi olmadığı gerçeğinin altını çizdi. Aksine, Hindistan’da bu yıl ele geçirilen uyuşturucu miktarı, geçen yılın aynı dönemine göre önemli ölçüde daha yüksek seyretti.

Kaynaklar: The GuardianIndian Nation - Ewns

: