Dünya

Güney Kıbrıs’ın kara para aklanmasının önlenmesinde 4 tavsiyede notu düşürüldü

Avrupa Konseyi Para Uzmanları Komitesi (Moneyval) tarafından perşembe günü Kıbrıs Cumhuriyeti'nin takip raporu yayınlandı.

Avrupa Konseyi Para Uzmanları Komitesi (Moneyval) tarafından perşembe günü yayınlanan Kıbrıs Cumhuriyeti takip raporuna göre, (güney) Kıbrıs kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadeleye ilişkin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) standartlarına uyum düzeyini iyileştirmede bir miktar ilerleme kaydetti. 

Raporla birlikte yayınlanan basın açıklamasına göre, (güney) Kıbrıs makamları, bazı alanlara yönelik takip prosedüründe Moneyval tarafından değerlendirilemeyecek kadar geç önlemler alırken, diğer eksikliklerin de giderilmesi gerekiyor. 

Moneyval'in 2019 ilk karşılıklı değerlendirme raporunda (güney) Kıbrıs'ın 40 FATF tavsiyesinden 37'sine uyduğu veya büyük ölçüde uyduğu sonucuna vardığını hatırlamakta fayda var. 

İki yıl sonra yayınlanan takip raporuna göre yetkililer, sanal varlıklar ve ilgili hizmet sağlayıcılar tarafından sunulan kara para aklama ve terör finansmanı risklerine ilişkin gereklilikleri uygulamak için çeşitli önlemler aldı. Ancak, bu önlemler takip raporunda değerlendirilemeyecek kadar geç alınmıştır.

Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, muhabir bankacılık, yeni teknolojiler ve kolluk kuvvetlerinin yetkilerine yönelik tavsiyelerde uyum, "kısmen uyumlu"ya düşürüldü

Sonuç olarak Kıbrıs, 40 FATF (Mali Eylem Görev Gücü) tavsiyesinden 16'sına "uyumlu", 20 tavsiye kararına "büyük ölçüde uyumlu" değerlendirildi ancak kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, muhabir bankacılık, yeni teknolojiler ve kolluk kuvvetlerinin yetkilerine ilişkin dört tavsiyeye ilişkin notu “büyük ölçüde uyumlu"dan "kısmen uyumlu"ya düşürüldü.

Basın açıklamasına göre, şu anda (güney) Kıbrıs için "uyumsuz" bir derecelendirme yok.

Kıbrıs'ın, bekleyen tavsiyeleri bir yıl içinde uygulamak için daha fazla ilerleme hakkında Moneyval’a rapor vermesi bekleniyor.

Hatırlanacağı üzere 2020 Ekim'inde Katar merkezli yayın kuruluşu El Cezire tarafından yayınlanan bir kayıtta, AKEL milletvekili Christakis Giovanis ve eski Meclis Başkanı Demetris Syllouris'in sabıka kaydı olan Çinli bir yatırımcı için Kıbrıs pasaportu çıkarılmasını kolaylaştırdıkları görülmüş ve iki siyasinin istifa etmelerinin ardından yolsuzluk Kıbrıs Rum siyasi gündeminin üst sıralarına yükselmişti.

İfşaatın ardından Kıbrıs, yolsuzluk iddiaları ve Brüksel'den gelen baskılar nedeniyle Kasım 2020'de yabancılara yönelik yatırım karşılığı vatandaşlık programını rafa kaldırdı.

Kıbrıs Rum makamları tarafından başlatılan soruşturmada, verilen 6.779 pasaportun yarısından fazlasının (%53) yasa dışı olarak verildiği belirlendi.

Yatırım karşılığı vatandaşlık programı ile ilgili ifşaatlar ön plana çıktığından beri, yolsuzluk sıcak bir konu olmaya devam etti.

Geçen yıl, Kıbrıslı Rum Başkan Anastasiades’in adı 35 dünya liderinin ve 100'den fazla milyarder iş insanın gizli denizaşırı hesaplarının ifşa edildiği Pandora Belgeleri'ne karıştı.

Sızan belgelerde, cumhurbaşkanının kişisel serveti için yurtdışında paravan şirketler kurduğu ileri sürüldü.

Anastasiades tarafından kurulan bir hukuk firmasının adı da Pandora Belgeleri’nde yer aldı.

Soruşturmaya göre, "hukuk firması zengin Ruslar için önemli bir offshore aracı olarak görünüyor."
Kaynaklar: Financial Mirror Stockwatch

: