Dünya

Günde 10 kadının öldürüldüğü Meksika’da ilk kadın devlet başkanı seçildi

Meksika'da bilim insanı, eski akademisyen kadın aday Claudia Sheinbaum ülkenin ilk kadın devlet başkanı seçildi.

Her gün yaklaşık 10 kadının öldürüldüğü Meksika'da, Claudia Sheinbaum ülkenin ilk kadın devlet başkanı oldu.

Sandık çıkış anketlerine göre Meksika'da yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde bilim insanı Claudia Sheinbaum, ülkenin ilk kadın devlet başkanı oldu. 

Anketler, Sheinbaum'un oyların % 56'sını aldığını ve başlıca rakibi hemcinsi, bilgisayar mühendisi Xóchitl Gálvez'in önünde olduğunu gösteriyor.

Seçmenler ayrıca, Kongre'nin yeni üyelerini, sekiz eyalette valileri ve başkent Mexico City yönetiminin liderini belirledi.

Seçim kampanyası, şiddet olaylarıyla gölgelendi ve resmi verilere göre ülke genelindeki 20 yerel aday hayatını kaybetti. Ancak bu sayının 37 olduğunu iddia eden haberler de var.

Yetkililer oy verme işlemi sırasında da Puebla eyaletinde sandıklara yapılan iki saldırıda iki kişinin öldüğünü belirtti.

61 yaşındaki dünyaca ünlü bir bilim insanı olan Sheinbaum, 2018-2023 arası başkent Mexico City'nin belediye başkanlığını yaptı ve görevi bırakan devlet başkanı Andres Manuel Lopez Obrador'un desteğine sahip. 

Aktivist, 68 kuşağı bir aileden gelen enerji uzmanı, eski akademisyen Claudia Sheinbaum, desteğini aldığı Lopez Obrador'da daha solda bir siyaset izliyor.

2018'de iktidara gelen Lopez Obrador, anayasa cumhurbaşkanlığını altı yıllık tek bir dönemle sınırlandırdığı için yarışa katılamadı.

Son anketlere göre % 60 onay oranına sahip olan Lopez Obrador, kendi partisi Morena'nın adayı Sheinbeum'a destek verdi.

Lopez Obrador, iktidara gelmeden önce verdiği birçok vaadi yerine getirememesine karşın, yoksulluğu azaltma ve yaşlı Meksikalılara yardım etme çabalarında ilerleme sağladı.

Devlet başkanının desteğini arkasına alan Sheinbaum, bu sayede oy tabanını genişletti.

Sheinbaum, Meksika'nın bu hafta sonu "tarih yazacağını" söylemiş ve kadınlara "yalnız değilsiniz" mesajı göndermişti.

Seçimlerde Sheinbaum'un karşısındaki başlıca rakibi, senatör ve iş insanı hemcinsi Xóchitl Gálvez olmuştu.

61 yaşındaki Galvez, soldaki Morena Partisi'nin iktidarına son vermek isteyen geniş merkez sağ koalisyon tarafından aday gösterilmişti.

Kaynaklar: AP NewsBBC

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın