Özel Haber

Girne Kaymakamı Cemal Özcemoğlu Alagadi'deki inşaatı mühürledi

Bu da kanun tanımaz yurttaş!

Alagadi Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin yukarı bölümündeki bir inşaat mühürlendi.

Bölgenin imara kapalı yukarı bölümde planlama onayı olmayan ve ruhsatsız olduğu tespit edilen inşaat mühürlendi.

İmara kapalı alanda inşaat yapan Esentepeli şahsın uyarıları dinlemeyerek, ayrıca alana havuz yaptığı öğrenildi.

Girne Kaymakamı Cemal Özcemoğlu’nun mühürlediği inşaatın hiçbir izin ve onay almaksızın yapılması, Alagadi Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde bu kaçıncı izinsiz/onaysız/usulsüz inşaat sorusunu sordurttu.

Müdürlüğünü Türkmen Yiğitcan'ın yaptığı Şehir Planlama Dairesi’nin Alagadi ÖÇKB'de bir dizi şirkete planlama onayını neden yenilediği henüz bilinmiyor

Bölgede bir dizi şirketin, Çevre Koruma Dairesi’nin Ekolojik Etki Değerlendirme kararı olumsuz olmasına karşın müdürlüğünü Türkmen Yiğitcan'ın yaptığı Şehir Planlama Dairesi’nden nasıl planlama onayı aldığı tespit edilmeye çalışılıyor.

Kıbrıs Türk Şehir Plancıları Odası, “Alagadi ÖÇKB içerisinde bulunan ve Alagadi Çevre Koruma İmar Planı'na, İmar Yasası ve Çevre Yasası'na uygunsuz” olması nedeniyle Şehir Planlama Dairesi başta olmak üzere yetkili toplam 3 kuruma dava açmış, Çatalköy-Esentepe Belediyesi inşaatı mühürlemişti. 

Oda, mühürlenen inşaatın ilgili planlama onay yenilemesinin İmar Yasası’nda belirtilen koşullara göre yapılmadığını ve ayrıca yeterli yolu olmayan parsellere planlama onay ve ruhsatı verildiğini duyurmuştu.

Alagadi Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde her birinin Ekolojik Etki Değerlendirme kararı olumsuz olan ve planlama onayı usulsüz yenilenen ancak inşaatına her nasılsa devam edilen 3 yapı daha bulunuyor. 

İsrail uyruklu Zeev Ofiri ve ortağı olduğu Zevol Estate tarafından yaptırılan inşaatlarda başka usulsüzlüklerin söz konusu olup olmadığının kısa bir süre içinde ortaya çıkması bekleniyor.

Kıbrıs Türk Şehir Plancıları Odası daha önce yaptığı açıklamada, bölgede verilen planlanlama onaylarına yönelik olarak, “Bilgi edinme yasası altında edindiğimiz onay dosyalarındaki detaylar incelendiği zaman söz konusu gelişmelerin planlama onay yenilemesinde KKTC Çevre Koruma Dairesi Ekolojik Etki Değerleme raporları almadıkları açık bir şekilde ortadadır.

İmar Yasasına aykırı usulsüz planlama onayı vermek, yetersiz yolu olan parsellere ruhsat kesmek gibi konularla görevi kötüye kullananlar hakkında yasal işlem başlatacağımızı halkımıza duyurmayı bir borç biliriz” demişti.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın