Dünya

Fransa eski cumhurbaşkanı Sarkozy’nin yolsuzluk ve savcıya rüşvet davası başlıyor

Bir savcıya rüşvet vermeye çalışmak ve bir dizi yolsuzlukla suçlanan Fransa eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nın davası Fransa’da, Pazartesi günü başlıyor.

Bir savcıya rüşvet vermeye çalışmak ve bir dizi yolsuzlukla suçlanan Fransa eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nın davası Fransa’da Pazartesi günü başlıyor.

Sarkozy davanın düşürülmesi için son altı yıldır öfkeyle savaştı ve "tarihe geçecek bir skandal" olarak nitelendirdiği suçlamaları reddetti.

65 yaşındaki Fransız politikacı BFM TV'ye bu ay verdiği bir röportajda, "Ben sahtekâr değilim" demişti.

Sarkozy'nin, 2007 cumhurbaşkanlığı kampanyası masrafları için dünyanın en büyük kozmetik şirketi olarak kabul edilen, Fransız kozmetik şirketi L'Oreal’ın varisi  Liliane Bettencourt'tan yasadışı ödemeler aldığı iddia ediliyor. Bettencourt 2017’de hayatını kaybetmişti. Liliane Bettencourt öldüğünde dünyanın en zengin kadını, dünyanın en zenginleri arasında 14. sıradaydı.

Sarkozy’nin, seçim kampanyasında kullanılmak üzere L'Oreal’dan yasa dışı kaynak alması araştırılırken bir başka skandal daha patlak verdi. Sarkozy’nin L’Oreal soruşturması sırasında savcılık içerisinden kendisine bilgi sızdırması karşılığında Yargıtay Yüksek Savcısı Gilbert Azibert’e Monako’ya tayin sözü verdiğine ilişkin hem Sarkozy’e hem de Savcı Azibert’e soruşturma açıldı. Pazartesi günü görülmeye başlanacak davanın ana konusu bu rüşvet olayı...

Rüşvet olarak Monako'ya tayin istediği ileri sürülen Yüksek Savcı Gilbert Azibert

Davada dinlemelere takılan konuşmalar savcılığın ana iddialarını oluşturuyor. Telefon dinlemelerinde Sarkozy’nin avukatı Thierry Herzog'un, emekliliği yaklaşan Yüksek Savcı Azibert'e, savcının Monako'da devlet danışmanlığı görevine getirilmekten mutlu olacağını Sarkozy ile konuştuğunu söylüyor.

Sarkozy, Savcı Azibert’in Sarkozy’nin lehine çalışması karşılığında talep ettiği Monako’daki görevin Azibert’e verilmediğini iddia ediyor. Ancak Fransız yasalarına göre, rüşvet teklifi veya rüşvet sözü verilmesi bile yolsuzluk kapsamında ele alınıyor.

Sarkozy hakkında bir başka yolsuzluk iddiası ise Fransız-Lübnanlı iş insanı Ziad Takieddine'nin Sarkozy’nin Libya'nın devrik diktatörü Muammer Kaddafi'den milyonlarca euro nakit para aldığına ilişkin ancak Ziad Takieddine aniden suçlamaları ile ilgili şikâyetini geri çekti. 

Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'den yasadışı seçim yardımı aldığı iddiaları sonrasında, Sarkozy mahkeme kararıyla Nisan 2013'ten beri dinlemeye alınmıştı.

Sarkozy Libya'nın öldürülen devrik lideri Kaddafi ile...

Soruşturmada ana deliller Sarkozy ve avukatı Thierry Herzog’un telefon görüşmelerinde söylediklerine dayanıyor. Fransız-Lübnanlı işadamı Ziad Takieddine'nin  iddiasını aniden geri çekmesiyle soruşturmaya sadece ara verildi.

Sarkozy ve Herzog, telefonlarının dinlemesine müvekkil-avukat gizliliğinin ihlali olduğunu savundu. Fakat 2016'da bir üst mahkeme konuşmaların kanıt olarak kullanılmasını onayladı.

Rüşvet ve yolsuzlukla suçlanan Sarkozy 10 yıla kadar hapis cezası ve 1 milyon euro (1.2 milyon dolar) para cezası riskiyle karşı karşıya.

Soruşturmalar sırasında Sarkozy'nin avukatıyla gizlice görüşmek için özel bir telefon almak üzere, Paul Bismuth takma adını kullandığı keşfedildi.

Eski bir avukat olan Sarkozy, uzun süredir Fransız yargısını kendisine karşı kan davası yürütmekle suçluyor, Sarkozy’ye göre, bunun temel sebebi cumhurbaşkanlığı sırasında yargıçların yetkilerini sınırlama girişiminde bulunması ve suçlulara karşı yargıçların çok yumuşak oldukları yönünde yaptığı eleştiri…

Sarkozy, seçim kampanyası finansmanı ihlalleri iddiaları nedeniyle 13 kişi ile birlikte Mart 2021'de tekrar mahkemeye çıkacak. 

Savcılar Sarkozy ve ekibini, halkla ilişkiler firması Bygmalion tarafından düzenlenen sahte faturalarla seçim kampanyaları sırasında yasal sınırın neredeyse iki katı olan, 43 milyon euro’luk bir tutarı harcamakla suçluyor. 

Uzun süredir devam eden soruşturmalar Sarkozy’nin 2017 cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmasına engel oldu ve Sarkozy 2018'de siyasetten emekli olduğunu duyurdu. Her eski Fransız cumhurbaşkanı gibi ilgiyle takip edilen Sarkozy’nin son kitabı haftalardır en çok satanlar listesinin başında yer alıyor. Sarkozy’nin kaleme aldığı "Le temps des tempêtes”i (“Fırtınılar Zamanı”) imzalatmak için bir dizi hayran sırada bekliyor.
Kaynak: AFP
 

: